Den Architektury se zaměří na tzv. Svobodnou architekturu a oslaví také 100 let Bauhausu

Architektura - obrázek

V desítkách měst a obcí po celé České i Slovenské republice vypukne v půlce podzimu již devátý ročník festivalu DEN ARCHITEKTURY. Rok 2019 je spjatý hned s několika výročími a významné milníky domácí i evropské historie se tak přirozeně promítají i do letošního programu festivalu.

Hlavním tématem je tzv. Svobodná architektura – stavby vzniklé u nás po roce 1989. „Chceme ukázat, jak porevoluční vývoj ovlivnil naše prostředí a to jak v pozitivním i negativním smyslu. Svoboda po roce 1989 umožnila například pořádat architektonické soutěže o kvalitu, ne všechny obce a města ovšem využily tohoto nástroje k získání kvalitní současné architektury. I takové příklady chceme představit,“ popisuje zakladatelka a ředitelka Dne Architektury, renomovaná architektka Marcela Steinbachová. Druhá tematická linie letošního ročníku oslaví stoleté výročí od založení vlivné výmarské školy Bauhaus, která určila směr tehdejší architektury a umění a má dodnes velký vliv i na architekturu současnou. „Z tradic Bauhausu příznačně vychází i letošní grafická podoba festivalu,“ dodává Marcela Steinbachová.

foto k článkuFestival potrvá sedm dní a odehraje se ve více jak osmdesáti městech a obcích a na rekordních šestnácti místech na Slovensku. Už nyní se můžeme těšit na mimořádně pestrou paletu akcí, jako jsou prohlídky jindy nepřístupných staveb v rámci Hurá dovnitř!, urbanistické i historické procházky, workshopy, představení a samozřejmě na odborné přednášky či filmové projekce. Samostatnou kapitolou bude již tradičně festival Film a Architektura. Festival předehřeje jako „warm-up“ premiéra filmu The Human Shelter v pražském kině Světozor. Oficiálně pak Den Architektury zahájí ve čtvrtek 3. října přednáška belgického studia Rotor a hlavní část programu se odehraje tradičně o víkendu 5. - 6. října. Den Architektury zakončí hudební zpracování klasiky němého filmu Kabinet doktora Caligariho od uskupení Forma, které se odehraje u příležitosti světového dne architektury, dne 7. října v kině Světozor. Návštěvníci budou mít možnost při této příležitosti prozkoumat i zázemí kina a dozvědět se něco o architektonickém řešení kina.

Podrobný program mezinárodního festivalu Den architektury 2019 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku bude včetně otevřených budov v rámci Hurá dovnitř! k dispozici v průběhu léta na www.denarchitektury.cz.

Svobodná architektura

foto k článkuCentrem dění bude již tradičně Praha se svou dvacítkou procházek reflektujících rozmanitá témata. Ty ukáží pozitivní směřování porevoluční architektury, ale i opakování tehdy přežitých vzorů ze západní společnosti jako např. výstavbu satelitních předměstí. Součástí svobodného stavění, které ovlivnilo charakter města, byly bezesporu i stavby obchodních center, z nichž některá prozkoumáme a opomenuty nebudou ani stavby nových bankovních domů. Navštívíme i nově otevřený ČSOB Kampus. Po revoluci vznikalo velké množství pomníků a památníků, i jim budou věnovány tematické procházky a několik se jich zaměří také na samotnou architekturu okolí Národní třídy, dějiště událostí v roce 1989. Těšit se můžeme i výlety do historie první republiky a zjištění, kolik na velmi malém úseku centra vznikalo pasáží, průchodů nebo kin. Pro porevoluční generaci a zájemce o hudební kulturu budou určeny například procházky po zaniklých klubech. Současnou kvalitní architekturu reprezentují i stavby pro zvířata a součástí programu bude procházka po stavbách v areálu trojské ZOO.

foto k článkuTéma svobodné architektury bude rozebíráno a zkoumáno například ve Frýdku Místku, Řevnicích, Jaroměři, Litoměřicích, Táboře, Žatci, Košicích či v Partyzánskem. Ve Frýdku Místku se uskuteční pocházka na téma „divoký fasádní rej“ a kultivované město před touto katastrofou. V Řevnicích provedeme zájemce místní architekturou totality i svobody. V Lounech bude středem zájmu galerie Benedikta Rejta. V Košicích bude představen slovenský pavilon EXPO 2020.

Současnou architekturu ve své šíři reprezentuje Brno, kde se na jednom místě potkává historická, funkcionalistická i novodobá kvalitní architektura. Kromě procházek o mohutné asanaci historického centra Brna na počátku 20. století, o architektuře po 1989 a jejímu vztahu k architektuře meziválečného období budou zpřístupněny knihovna a hlavní budova Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a administrativní výšková budova Trinity centrum z roku 2009.

Hurá dovnitř!

foto k článkuV Praze bude zpřístupněno na dvacet staveb, mezi nimi - tematicky k oslavám Bauhausu – i Skleněný palác na Praze 6 a jeho původní schodiště, atrium, ale i střecha s výhledem na Hrad, kde se původně nacházely sluneční lázně s barem. Projít si bude možné Dům Radost neboli Dům odborových svazů - významnou funkcionalistickou stavbu postavenou ve třicátých letech podle návrhu architektů Honzíka a Havlíčka, Hotel Josef na Starém městě – významné dílo světově proslulé architektky Evy Jiřičné.

Na Žižkově se mohou návštěvníci vydat i do polyfunkčního domu Eucon od architekta Zdeňka Fránka. Typický žižkovský činžovní dům ve dvoře ukrývá překvapení ve formě “Sputniku” - netradiční přístavby pro krátkodobý pronájem s výhledem na Vítkov. Otevřen bude i žižkovský palác Akropolis, jehož interiéry vznikly podle návrhu arch. Davida Vávry a výtvarného umělce Františka Skály v roce 1996.

Film a architektura

Součástí Dne architektury bude opět i filmový festival Film a architektura, který proběhne nejen v Praze, ale i v desítce dalších měst. Věnovat se bude především hlavním tématům festivalu, přičemž na místo kurátora sekce Inspirace vybrali pořadatelé opět Adama Gebriana.

foto k článkuMezi klasiky architektury 20. století, kteří budou tematizováni na festivalu, bude film o německém architektovi minimalismu Mies van der Rohe, brněnském architektovi funkcionalismu B. Fuchsovi, o američanovi F. L. Wrightovi, který se proslavil kultovním domem nad vodopádem nebo centrálou firmy Johnson nebo o výjimečném mexickém architektovi Luisi Baragganovi, který vycházel z tradic Bauhausu a výrazně je obohatil o svou mexickou zkušenost a to hlavně v barevnosti. Sekci Bauhaus zastupují filmy Bauhaus Spirit nebo film o významném designérovi Dieteru Ramsovi.

Doprovodný program

Festival nabízí i doprovodný program k 30ti letům od Sametové revoluce na Národní třídě. Součástí budou například divadelní představení v bývalém Domu uměleckého průmyslu na této ulici. Divadlo X10 zde uvede inscenaci Dům uměleckého Poltergeista, specifické imerzivní divadlo, během něhož si návštěvníci prohlédnou celou budovu. O festivalovém víkendu se tu odehraje site specific představení The Trial inspirované známou prózou Franze Kafky i současnou ruskou realitou.

Hlavní partneři festivalu Den architektury 2019:

KOMA MODULAR s.r.o.
LAUFEN CZ s.r.o.
Pražské vodovody a kanalizace a.s.
HERAKLITH
Hlavním partnerem warm up projekce filmu The Human Shelter je IKEA Česká republika.

Den Architektury se zaměří na tzv. Svobodnou architekturu a oslaví také 100 let Bauhausu ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Architektura - obrázek

Kruh na podzim pokračuje s úspěšným cyklem Belgická inspirace, do Prahy přijedou …

Spolek KRUH i na podzim pokračuje v cyklu přednášek Belgická inspirace, během třech večerů představí tři mezinárodně uznávaná vlámská studia. Celý článek

Architektura - obrázek

Slovenský meziválečný architekt Weinwurm má první výstavu v Česku

Friedrich Weinwurm byl nejvýznamnějším představitelem architektonické avantgardy na Slovensku. Díky jeho stavbám získala Bratislava během první republiky moderní tvář. Celý článek

Architektura - obrázek

Hotel Praha v Retromuseu GAVU Cheb

Na konci dubna byla v Retromuseum Cheb zahájena výstava Hotel Praha, která přináší zachráněnou část vybavení, nábytek, svítidla a umělecké předměty z dnes již neexistujíc … Celý článek

Architektura - obrázek

Festival Open House Praha slaví 5. výročí

Již popáté se otevřou běžně nepřístupné budovy a prostory v Praze. Open House Praha v uplynulých čtyřech letech zpřístupnil 195 budov a prostorů, které navštívilo 185 000 … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- večerní aukce - 7.12.2023 - imgReklama