Grand Prix architektů získala přeměna lázní v Liberci na galerii

Architektura - obrázek

Grand Prix architektů 2014 získala přestavba městských lázní v Liberci na galerii, jejímž autorem je ateliér SIAL. Budovy lázní z přelomu 19. a 20. století architekti ještě doplnili depozitářem.

Výsledky byly vyhlášeny ve Veletržním paláci, kde do 13. června potrvá výstava všech soutěžních prací. Cenu za celoživotní dílo dostal architekt Zdeněk Edel, mimo jiné autor elegantního Parkhotelu v Holešovicích. S dalšími kolegy navrhl budovu podniku zahraničního obchodu KOVO u Libeňského mostu nebo budovu vršovické radnice. Jeho jméno není příliš známé, podle historika architektury Zdeňka Lukeše ale jeho dílo patří k tomu nejlepšímu, "co u nás v nelehké éře minulých dekád vzniklo".

Projekt inteligentně uchopil prostorový a architektonický potenciál stávající architektury, který doplňuje dalším potřebným zázemím pro novou funkci v samostatné, jednoduché hmotě nového depozitáře," uvedla k oceněné liberecké konverzi předsedkyně poroty Magdalena Jetelová. Vzájemné působení a suverénní vztah historických a současných architektonických prvků je podle ní u této stavby charakteristický od detailů po celek. Autorem stavby je Jiří Buček ze SIALu, spoluautory Jan Duda, Filip Horatschke a Helena Hlávková. Depozitář dostal v únoru Cenu Klubu za starou Prahu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí.

V celkem šesti kategoriích udělila mezinárodní porota, která se každým rokem proměňuje a podle pořadatelů zajišťuje objektivní pohled na českou architekturu zvenčí, 16 cen včetně čestných uznání. Projekty, které musí podle podmínek soutěže přihlásit architekti sami, porota v prvním kole posoudila podle fotografií, přibližně polovinu pak porotci navštívili.

foto k článku"V kategorii novostavba zvítězil horský penzion Kraličák v Hynčicích pod Sušinou od studia Ječmen. Netradiční horská stavba stojící ve volné krajině nad obcí má tvar komolého šestistěnu, tmavě šedá fasáda přechází rovnou do střechy. Podle Radomíry Sedlákové ze sbírky architektury Národní galerie v Praze právě tato stavba patří k těm, které nelze posoudit bez osobní návštěvy místa. "Cílem návrhu bylo vytvořit soudobou architektonickou formu v horském prostředí volné louky. Penzion svým architektonickým výrazem nechce rozšiřovat zástavbu obce charakteru rekreačních objektů tradičního tvarosloví. Budova byla navržena jako přírodní objekt pod lesem," píší o svém projektu autoři na webu. Celistvý tvar domu má svým výrazem vyvolávat představu přírodního objemu, placatého kamene na výšku na volné pláni.

foto k článku"Jako nejlepší rodinný dům porota vybrala stavbu ateliéru KSA v Mníšku pod Brdy. S Jánem Studeným a Pavlem Mejtským se na něm podílel i dnes již zesnulý architekt David Kopecký. "Kategorie Rodinný dům je v soutěži jedna z nejmladších, ale rodinné domy se dnes stávají fenoménem, jsou nejčastější prací českých architektů," uvedla Sedláková s odkazem na nepříliš častou spolupráci velkých developerů či veřejné správy s architekty.

Zdroj: www.ctk.cz

Grand Prix architektů získala přeměna lázní v Liberci na galerii ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Architektura - obrázek

Olomoucké Silo Tower je v Česku unikátní stavbou

Po více jak roce od zahájení konverze starého olomouckého sila byla dokončena výstavba a otevřeno nové Silo Tower. Celý článek

Architektura - obrázek

V Česku vzniká méně kvalitní architektury než za první republiky

Když se člověk podívá na profesní organizace architektů, skoro by chtěl říct, že co dobrého tu vzniká, je jim navzdory. České vysoké školy vychrlí každým rokem téměř tisí … Celý článek

Architektura - obrázek

Brno otevřelo hudební klub s hotelem Sono Centrum

V Brně byl v ulici Veveří otevřen hudební klub Sono Centrum, multifunkční klubový prostor s přilehlou restaurací a hotelem. Klub, který již na první pohled zaujme osobitý … Celý článek

Architektura - obrázek

Výstava o Stříteckém je pohled do hlavy architekta, jenž miloval život

Aktuální výstava v pražské Galerii Jaroslava Fragnera se věnuje Jiřímu Stříteckému a jeho Atelieru 8000. Život a tvorbu našeho významného porevolučního architekta, který … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Jubilejní 50.ANTIQUE - prodejní veletrh starožitností Praha 18-21.4.2024 - imgReklama