Vojtěch Preissig

Autor
InformaceČesky, 2012
PopisVojtěch Preissig (1873 Světec u Bíliny – 1944 Dachau) patří do okruhu nejvýraznějších českých umělců první poloviny 20. století, mezi něž se zapsal ja…
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelArbor Vitae
ISBN80-7467-031-2
EAN9788074670312
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.70 Kg
Rozměr190 x 220 mm
VazbaV4
Počet stran224

Bližší informace o knize "Vojtěch Preissig"

Vojtěch Preissig (1873 Světec u Bíliny – 1944 Dachau) patří do okruhu nejvýraznějších českých umělců první poloviny 20. století, mezi něž se zapsal jak svou uměleckou invencí a výjimečnými řemeslnými schopnostmi, tak i osobnostními kvalitami, projevujícími se nevšední občanskou odpovědností. Vojtěch Preissig, autor Lucie Vlčková.


Anotace knihy " Vojtěch Preissig, autor Lucie Vlčková"

Třebaže byl Preissigův význam doceněn také v zahraničí, patří k těm, jejichž dílo, i přes nesporný umělecký přínos a oblibu širokého publika, je známé pouze zlomkovitě a zatím čeká na komplexní zhodnocení.
Kniha se soustřeďuje na dominantní oblast Preissigovy tvorby, kterou je celé spektrum aktivit na poli grafického designu – od akcidenční grafiky přes knižní a časopiseckou tvorbu, ornamentální předlohy a vzory až po typografii. Vývoj v jednotlivých oblastech autorovy designérské tvorby je sledován v kontextu nevšední životní dráhy, vytyčené přelomovými historickými událostmi, uměleckými a osobními peripetiemi. Osud Preissigova díla, který byl neméně dramatický než osud autora a osciloval mezi nadšením, nepochopením či nezájmem, přibližují kapitoly zaměřené na ucelené etapy tvorby: pařížskou, charakterizovanou vlivem Alfonse Muchy a objevováním grafického řemesla, pražskou, provázenou smělými ambicemi a završenou deziluzí a krachem vlastního ateliéru, „americký sen“, proložený válečným intermezzem, dilema návratu do vlasti a finální orientaci na nové vize, již však v nadějném vzepětí definitivně utla nastupující válka.

Monografie shrnuje dosavadní dílčí poznatky a poprvé souhrnně přináší faktografii Preissigovy bohaté užité tvorby, kterou představuje reprezentativním výběrem klíčových děl, a poskytuje dosud nepublikovaná fakta.

Kniha vychází ve společné edici Arbor vitae a Uměleckohistorického muzea v Praze s názvem Design - profily - osobnosti. Kniha vychází ve dvou oddělených jazykových verzích, české a anglické..
Arbor Vitae

Obsah knihy: Vojtěch Preissig

Vojtěch Preissig - examplesVojtěch Preissig - examplesVojtěch Preissig - examplesVojtěch Preissig - examplesVojtěch Preissig - examplesVojtěch Preissig - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz