Mnichov-Praha. Výtvarné umění mezi tradicí a modernou

Autor: Česky2012Academia

Knihu připravili Roman Prahl a Taťána Petrasová, spolu s M. Sekyrkovou, L. Jiraskem, C. Sternberg, L. Vlakovou, V. Laštovičkovou, J. Vybíralem a L. Bydlovskou. Kniha je dvojjazyčná, česko-německá.

Již není v prodeji
ISBN: 9788020018892  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788020018892  Hmotnost: 1.64 kg  Vazba: vázaná s přebalem  Počet stran: 392  Rozměr: 205 × 260 mm  Nakladatel: Academia
informace ke knize

Detail knihy - Mnichov-Praha. Výtvarné umění mezi tradicí a modernou, Taťána Petrasová

Publikace objasňuje nejen smysl mnichovské zkušenosti u klasiků českého umění 19. století, jako byli Josef Mánes, Václav Levý nebo Karel Purkyně, ale upozorňuje také na zásadní význam umělců povolaných do Čech z Mnichova nebo díky jejich mnichovským kontaktům: malíře Christiana Rubena, sochaře Ludwiga Schwanthalera a architektů Johana G. Gutensohna a Bernharda Gruebera. Vzájemné vztahy Mnichova a Prahy jako dvou „měst umění“ se rozvíjely na několika úrovních. První rovinu představovaly cesty umělců a uměleckých děl v období 1814–1900 směrem z Čech do Mnichova a z Mnichova do Prahy. K nim přináší kniha dva obsáhlé soupisy, neocenitelnou pomůcku zásadního významu pro odborníky i laiky. Druhou rovinu vzájemného ovlivňování obou měst dokládají školní a výstavní instituce. V tomto ohledu přináší kniha dosud nepublikované materiály k reformě pražské Akademie výtvarných umění v oboru sochařství i architektury. Třetí rovinu vzájemných vztahů určovaly vývojové peripetie jednotlivých druhů umění od tradičních akademických předmětů (krajinomalba, malba historií, sochařství, architektura) přes grafické reprodukční techniky k fotografii. Tady získal Mnichov pozici důležitého centra, z něhož se do českého prostředí šířilo využití nového média v roli zprostředkovatele sochařských děl i jako svědka nadpřirozených jevů okultistických seancí.