Mařákovci

Autor: Česky2023S.V.U. Mánes

Kniha Mařákovci je obsáhlou publikací a zároveň katalogem stejnojmenné výstavy. Kromě vystavených děl zahrnuje také ukázky nezvěstných obrazů či dobové fotografie autorů z časů studií u profesora Mařáka, ale i z pozdějších let jejich samostatné malířské tvorby. Fotografie a obrazy jsou doplněny citáty, úryvky z korespondence, vzpomínkami na studia, na spolužáky i profesora Mařáka.

700 
včetně dph
skladem

Doporučená cena 750 Kč - SLEVA

Název: Mařákovci  ISBN: 978-80-907935-9-0  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788090793590  Hmotnost: 1.80 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 272  Rozměr: 237x300  mm  Nakladatel: S.V.U. Mánes
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Mařákovci, kolektiv

Zajímavé jsou také karikatury z kreslené kroniky letní školy v Loděnici a Lochovicích z let 1900-1901, které zachycují mnohdy pikantní momenty ze studijního pobytu malířů.
Publikace se ohlíží za významnou krajinářskou školou prof. Julia Mařáka, která se odvíjí od jeho působení na pražské Akademii v letech 1887 až 1899. Pod jeho pedagogickým vedením zde vznikla silná generace malířů, již moderně nazírajících na téma krajiny. Patřili mezi ně zvláště František Kaván, Antonín Slavíček, Otakar Lebeda, Alois Kalvoda, Ferdinand Engelmüller, Jaroslav Panuška, Josef Holub, Bohuslav Dvořák, Jan B. Minařík, Jan Honsa, Josef Ullmann, Stanislav Lolek, včetně přítele z figurální školy Antonína Hudečka, jehož zcela pohltilo malování na Okoři, a celá řada dalších umělců. Pro co nejvěrnější zachycení jedinečné atmosféry české krajiny pořádal Mařák pro své žáky exkurze v plenéru, ve školním ateliéru pak vznikala rozměrná plátna určená pro reprezentaci školy i prezentaci na výstavních salonech, které přitahovaly mnohé sběratele umění. Za dobu svého působení se mu podařilo odchovat téměř 40 žáků. Mnoho z nich následně dokázalo povýšit krajinomalbu na úroveň do té doby oceňovanější figurální malby a zároveň položit základy českého moderního malířství. Kniha Mařákovci je reprezentativní přehlídkou obrazů slavné krajinářské školy, která v katalogové části představuje 124 kvalitních děl od 32 autorů, přičemž obrazy ze sbírky Kooperativy doplňují význačná díla zapůjčená například Západočeskou galerií v Plzni, Alšovou jihočeskou galerií na Hluboké, Galerií moderního umění v Roudnici nad Labem, dalšími korporátními institucemi a soukromými sběrateli.

Mařákovci