Kruhy na vodě

Autor: Česky2022S.V.U. Mánes

Katalog Kruhy na vodě vznikl jako doprovodná publikace stejnojmenné výstavy, která probíhá od 15. 9. 2022 do 29. 1. 2023 v Galerii Kooperativy.

Již není v prodeji
ISBN: 978-80-907935-8-3  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788090793583  Hmotnost: 0.99 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 152  Rozměr: 240x300 mm  Nakladatel: S.V.U. Mánes
informace ke knize

Detail knihy - Kruhy na vodě, Ivan Exner

Jestliže je italská krajina univerzální duchovním archetypem, pak je česká krajina složitější. Mluví naším jazykem, je hymnická, často divoká a nekultivovaná, někdy neprostupná. Střídají se v ní vodní plochy s lesy a meandry řek. Každá česká řeka má jiný charakter. Zvláštním úkazem jsou tůně, slepá ramena a tišiny řek. V žádné zemi není tolik rybníků a vodních náhonů jako v Čechách i na Moravě. Jestliže je italská krajina univerzální duchovním archetypem, pak je česká krajina složitější. Mluví naším jazykem, je hymnická, často divoká a nekultivovaná, někdy neprostupná. Střídají se v ní vodní plochy s lesy a meandry řek. Každá česká řeka má jiný charakter. Zvláštním úkazem jsou tůně, slepá ramena a tišiny řek. V žádné zemi není tolik rybníků a vodních náhonů jako v Čechách i na Moravě. Kruhy na vodě se tvoří, pokud se na hladině či pod ní objeví něco, co ji naruší. Kruhy jdou od středu, vlnění postupuje dál a dál. Symbolicky může každý z kruhů představovat novou generaci umělců, která vychází z minulých a stává se nezbytnou pro příchod generace budoucí. Kruhy na vodě jsou pohybem života. Voda v pohledu střídání ročních období. Voda a hra světel. Voda a život kolem. To vše zachycují umělci na svých obrazech. Na výstavě představujeme romantickou krajinu Piepenhagena a Antonína Mánesa, Chittussiho nádherné krajiny z Francie i Čech, Chwalovy dramatické krajiny, Mařákovu Lesní tůni, slavný impresionistický obraz Na lavičce od Antonína Slavíčka, krajiny Františka Kavána, Hudečkovo Koupání nebo velkolepý Okořský potok, Panuškův Rybník, Radimského francouzské a české vody, Lebedův Rybník Malý Dubovec, Kalvodovu zimu, Špálovu Otavu, Rabasův Potok v lese a ze současných umělců Exnerovu Ranní impresi nebo Bachové U Kokořína. Někteří velcí čeští krajináři získali svoje malířské zkušenosti v Evropě především ve Francii. Tato tvorba je také zastoupena v naší knize stejně jako ve výstavě jakožto protipól k české krajině. To je jen malý výčet z více než 100 vystavených obrazů, které zachycují krajinu s vodní hladinou.