Kafka / Schamoni / Portman - limitovaná edice

Autor: Česky2024K-A-V-K-A knižní a výtvarná kultura

Knižní celek tří povídek Franze Kafky s ilustracemi Alberta Schamoniho, které jako bibliofilie vydal Josef Portman, vychází v reprintu ke 100. výročí Kafkova úmrtí ve spolupráci nakladatelství K-A-V-K-A a Památníku národního písemnictví, v limitovaném nákladu 300 ks.

1 200 
včetně dph
skladem
Název: Kafka / Schamoni / Portman - limitovaná edice  ISBN: 9788090905252  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788090905252  Hmotnost: 1.80 kg  Vazba: vázaná  Počet stran: 200  Rozměr: 167 x 123 mm  Nakladatel: K-A-V-K-A knižní a výtvarná kultura
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Kafka / Schamoni / Portman - limitovaná edice, Kafka / Schamoni / Portman

Mezi nejvzácnější sběratelská vydání drobných próz Franze Kafky patří tři bibliofilské tisky litomyšlského tiskaře a vydavatele Josefa Portmana s ilustracemi vestfálského malíře Alberta Schamoniho. V letech 1928 – 1931 vydal Portman sérii povídek Franze Kafky, Starý list (1928), Zpráva pro akademii (1929) a Venkovský lékař (1931), všechny v českém překladu Ludvíka Vrány, katolického kněze, literáta a překladatele, který do konce 20. let 20. století působil u staroříšského nakladatele Josefa Floriana. Exempláře tří bibliofilií, ze kterých byly pořízeny reprinty pro tento knižní celek se nacházejí v uměleckých sbírkách Památníku národního písemnictví a mají číslo tisku 1. Byly součástí Portmanovy soukromé sbírky, obsahující jeho vlastní unikátní tisky, bibliofilie, umělecká díla, knihy a archiválie, které se na konci života rozhodl věnovat Karáskově galerii v Praze, nacházející se už tehdy ve správě Památníku národního písemnictví.

K seznámení vydavatele Portmana a ilustrátora Schamoniho přispěl nakladatel Josef Florian. Ve 20. letech 20. století byl v kontaktu s mladými vestfálskými expresionisticky zaměřenými výtvarnými umělci (umělecká skupina Junges Westfalen), kteří Starou Říši osobně navštívili. Kromě Josefa Horna, Wilhelma Wessela nebo Otto Coestera zde byl na několika tvůrčích pobytech i Albert Schamoni. Pro Florianovu publikaci Josef a Asenech vydanou v jeho ediční řadě Dobré dílo v roce 1925 vytvořil jedenadvacetiletý Schamoni okouzlující kolorované ilustrace. Knížka nemohla uniknout pozornosti vášnivého bibliofila Portmana, který díky ní objevil nového ilustrátora pro svoje vlastní vydavatelské záměry. Na Schamoniho podnět vydal Portman sérii výše zmíněných povídek Franze Kafky, které byly vybrány z většího Kafkova souboru próz souhrnně nazvaného Venkovský lékař (Franz Kafka: Ein Landarzt,1919, München – Leipzig: Kurt Wolff). I když je Portman vydal samostatně, mají jednotný styl, který se opírá o autentickou ruční práci, drobný sešitový formát, neokázalé provedení a tisk na kvalitním grafickém papíře. Byly vytištěny v malém nákladu v rozmezí 16 – 26 exemplářů.

Hlavní přednost těchto bibliofilií spočívá v ilustracích, které Schamoni vytvořil v technice jemného leptu, umožňujícího detailně vyjádřit imaginativní i groteskní polohu textu. Spolu s ilustracemi Otto Coestera ke Kafkově Proměně vydané ve dvou verzích Florianem v roce 1929 představují Schamoniho grafiky ke Kafkovým textům vydaným u Portmana průkopnické počiny. Tato originálně ilustrovaná bibliofilská vydání mají význam i z mezinárodního hlediska, kdy prostřednictvím německých malířů vznikly v českém prostředí jedny z prvních moderních vizualizací Kafkových literárních textů.

Kafka / Schamoni / Portman - limitovaná edice