Cecil´s quest

Autor
InformaceAnglicky, 2007
PopisVšestrannému českému umělci Františku Skálovi (1956) se podařilo v jeho nové komiksové knize zachytit unikátním způsobem na 322 fotografiích dobrodruž…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
579
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelArbor Vitae
ISBN80-86300-86-2
EAN9788086300862
JazykAnglicky
Rok vydání
Hmotnost0.70 Kg
Rozměr265 x 215
VazbaV8
Počet stran112

Bližší informace o knize "Cecil´s quest"

Všestrannému českému umělci Františku Skálovi (1956) se podařilo v jeho nové komiksové knize zachytit unikátním způsobem na 322 fotografiích dobrodružnou pouť bezstarostného chlapíka Cílka, který vyšel jednoho letního rána navštívit svou přítelkyni poustevnici Lídu. Netušil, že se vrátí, až bude ležet sníh, s bohatými zkušenostmi a spoustou nových přátel. Příběh se odehrává v reálném prostředí a čase a tak byl i zachycený. Cecil´s quest, autor František Skála.
Anotace knihy " Cecil´s quest, autor František Skála"

A versatile Czech artist František Skála (1956) in his new comic book depicts in a unique form of 322 photographs adventurous wandering of an easy-going fellow Cecil, who on one summer morning decides to visit his friend – anchoress Lída. He has no idea that he would not return before the land is covered with snow, enriched with experiences and new friendships. The story is captured in the real time and place. A complex technique employed while taking photographs of puppets in the outdoor environment using the cine-film resembled the process of animated film production, however, deprived of the comfort of studio facilities and technical equipment. It was close to the classical feature film production except that Skála accomplished the work of the whole film crew just by himself. The technical realisation itself could make a single story beginning with an almost one year long installation of each scene into a comic book style shot to a very sophisticated method of printing.
The book is produced in both Czech and English editions..
Arbor Vitae


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz