Paměťovka Mendel

Autor: Česky2022neuveden

Pamětní tisk ve v podobě bankovky („paměťovka“) G. J. Mendela je oficiálním produktem oslav 200. výročí jeho narození. Vydávají jej České dukáty ve spolupráci se Společně, o.p.s., koordinátorem oslav, Státní tiskárnou cenin, s.p. a Tiskárnou Impéria. Paměťovka je vydána v celkové emisi 2 500 kusů. Emise je rozdělena do pěti sérií A,B,C,D,E po 500 ks.

2 999 
včetně dph
skladem
Název: Paměťovka Mendel  Jazyk: Česky  Rok:   ID: b00886  Hmotnost: 0.50 kg  Vazba: volný tisk  Počet stran: 1  Rozměr: 140 x 70  Nakladatel: neuveden
  • Doprava ZDARMA
  • Výdejní místa ZDARMA
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Paměťovka Mendel, Rudolf Cigánik

Autorem výtvarného návrhu, liniových kreseb a ocelorytiny portrétu Mendela je ak. mal. Rudolf Cigánik. Autorem digitálního zpracování je Stanislav Trokšiar.

Lícové straně dominuje portrét Gregora Johanna Mendela. Vědce, který je v zahraničí stavěn na roveň Charlesi Darwinovi a jehož profesní život je spojen s Brnem. Paměťovka pracuje s motivy podstatnými pro jeho život a průkopnickou práci. Tou je jeho studie Pokusy s rostlinnými hybridy z roku 1865, jejíž rukopis vlastní brněnské augustiniánské opatství. Část faksimile je na horní straně tisku.

Na rubu výrazně vystupuje do popředí bazilika Nanebevzetí P. Marie, součást brněnského augustiniánského opatství, která stojí na místě nejstaršího kostela na Starém Brně. Celý půdorys kláštera, v němž se J. G. Mendel roku 1843 stal novicem a později opatem, najdeme vlevo nahoře.

Paměťovka Mendel