František Foltýn: Košice-Paříž-Brno

rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%
Autor
InformaceČesky, 2008
PopisFoltýnovo dílo můžeme chápat jako encyklopedii evropského moderního malířství, najdeme v něm kapitoly ovlivněné expresionismem, kubismem, surrealismem…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
1 490
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelMoravská Galerie
ISBN9788070271735
EAN9788070271735
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.67 Kg
Rozměr230x285 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran243

Bližší informace o knize "František Foltýn: Košice-Paříž-Brno"

Foltýnovo dílo můžeme chápat jako encyklopedii evropského moderního malířství, najdeme v něm kapitoly ovlivněné expresionismem, kubismem, surrealismem, věnované abstraktnímu umění či deskriptivnímu realismu. František Foltýn: Košice-Paříž-Brno, autor kolektiv.


Anotace knihy " František Foltýn: Košice-Paříž-Brno, autor kolektiv"

Cílem rozsáhlého projektu je představit život a tvorbu českého moderního malíře Františka Foltýna (1891-1976), který je spolu s Kupkou označován za jednoho z našich nejdůležitějších malířů nefigurativního umění. Je zajímavé, že geografická poloha Foltýnových životních zastávek (Košice - Paříž - Brno) kótuje jednu z významných částí prostoru, v němž se konstituovalo evropské moderní umění, a že právě ona dala Foltýnovi jedinečnou šanci, jakou čeští umělci vesměs neměli - být ve správný čas na správném místě. Význam díla Františka Foltýna mimo jiné dokládá v posledních letech vzrůstající zájem mezi odbornou veřejností a sběrateli. František Foltýn, rodák ze šumavských Královských Stachů, spoluzakládal brněnskou Skupinu výtvarných umělců a od roku 1937 až do své smrti žil v Brně . Foltýnovo rané dílo, v němž zajímavým způsobem reflektoval primitivistickou variantu nové věcnosti a které představuje patrně nejzajímavější a také nejpůvodnější etapu jeho tvorby, vznikalo v Košicích (1918-1923) a mělo často sociální a literární obsah. Mezinárodní scénu nefigurativního umění Foltýn obohatil svým osobitým přínosem v letech 1924-1934, kdy pobýval v Paříži, stal se členem geometricky orientované umělecké skupiny Cercle et carré a posléze vstoupil na půdu mezinárodního, stylově hybridního uskupení Abstraction-Création. Svůj styl našel v kompozičním systému, který lze obecně zařadit do organické abstrakce. Brzy po návratu do Brna se Foltýnova tvorba přiklání k realismu, vystřídanému krátkým návratem k abstrakci v šedesátých letech.

Důležitým a logickým podnětem pro prezentaci autorovy tvorby v Moravské galerii v Brně je fakt, že tato instituce se stala po autorově smrti správcem jeho pozůstalosti (v jejiích sbírkách se nachází více jak 240 umělcových děl, především kreseb a obrazů). Součástí rozsáhlého projektu, kterému předcházely více než dva roky příprav, je nejen velká retrospektivní výstava, ale i obsáhlá publikace s vůbec prvním soupisem Foltýnova díla..
Moravská Galerie

Obsah knihy: František Foltýn: Košice-Paříž-Brno

František Foltýn: Košice-Paříž-Brno - examplesFrantišek Foltýn: Košice-Paříž-Brno - examplesFrantišek Foltýn: Košice-Paříž-Brno - examples

Recenze knihy: František Foltýn: Košice-Paříž-Brno


rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%, Ověřený zákazník, 04.05.2016, Heureka.cz
Výborná

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz