František Foltýn: Košice-Paříž-Brno

Autor: Česky2008Moravská Galerierating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%

Foltýnovo dílo můžeme chápat jako encyklopedii evropského moderního malířství, najdeme v něm kapitoly ovlivněné expresionismem, kubismem, surrealismem, věnované abstraktnímu umění či deskriptivnímu realismu.

1 899 
včetně dph
skladem
Název: František Foltýn: Košice-Paříž-Brno  ISBN: 9788070271735  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788070271735  Hmotnost: 1.67 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 243  Rozměr: 230x285 mm  Nakladatel: Moravská Galerie
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ František Foltýn: Košice-Paříž-Brno, kolektiv

Cílem rozsáhlého projektu je představit život a tvorbu českého moderního malíře Františka Foltýna (1891-1976), který je spolu s Kupkou označován za jednoho z našich nejdůležitějších malířů nefigurativního umění. Je zajímavé, že geografická poloha Foltýnových životních zastávek (Košice - Paříž - Brno) kótuje jednu z významných částí prostoru, v němž se konstituovalo evropské moderní umění, a že právě ona dala Foltýnovi jedinečnou šanci, jakou čeští umělci vesměs neměli - být ve správný čas na správném místě. Význam díla Františka Foltýna mimo jiné dokládá v posledních letech vzrůstající zájem mezi odbornou veřejností a sběrateli. František Foltýn, rodák ze šumavských Královských Stachů, spoluzakládal brněnskou Skupinu výtvarných umělců a od roku 1937 až do své smrti žil v Brně . Foltýnovo rané dílo, v němž zajímavým způsobem reflektoval primitivistickou variantu nové věcnosti a které představuje patrně nejzajímavější a také nejpůvodnější etapu jeho tvorby, vznikalo v Košicích (1918-1923) a mělo často sociální a literární obsah. Mezinárodní scénu nefigurativního umění Foltýn obohatil svým osobitým přínosem v letech 1924-1934, kdy pobýval v Paříži, stal se členem geometricky orientované umělecké skupiny Cercle et carré a posléze vstoupil na půdu mezinárodního, stylově hybridního uskupení Abstraction-Création. Svůj styl našel v kompozičním systému, který lze obecně zařadit do organické abstrakce. Brzy po návratu do Brna se Foltýnova tvorba přiklání k realismu, vystřídanému krátkým návratem k abstrakci v šedesátých letech.

Důležitým a logickým podnětem pro prezentaci autorovy tvorby v Moravské galerii v Brně je fakt, že tato instituce se stala po autorově smrti správcem jeho pozůstalosti (v jejiích sbírkách se nachází více jak 240 umělcových děl, především kreseb a obrazů). Součástí rozsáhlého projektu, kterému předcházely více než dva roky příprav, je nejen velká retrospektivní výstava, ale i obsáhlá publikace s vůbec prvním soupisem Foltýnova díla.

František Foltýn: Košice-Paříž-Brno

Recenze knihy ~ František Foltýn: Košice-Paříž-Brno, kolektiv

rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%

„Výborná“

Ověřený zákazník  4.5.2016  Heureka.cz