Před komiksem

Autor: Česky2016Akropolis

Po úspěšné publikaci Dějiny československého komiksu 20. století se polovina jejího autorského týmu vydala ještě hlouběji do minulosti, k samotným počátkům domácí tradice obrázkového seriálu, které lze klást do poloviny 19. století a které dosud zůstávaly zcela neprozkoumány a nepopsány.

450 
včetně dph
skladem

Doporučená cena DMOC 550 Kč

Název: Před komiksem  ISBN: 978-80-7470-145-0  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788074701450  Hmotnost: 1.20 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 368  Rozměr: 176 x 250 mm  Nakladatel: Akropolis
  • Doprava od 115 Kč
  • Výdejní místa od 89 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2900 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Před komiksem, Martin Foret, Tomáš Prokůpek

Předkládaná kniha si neklade za cíl stanovit přesné datum či konkrétní dílo coby „počátek domácího obrázkového seriálu“, ale podrobně mapuje tendence, které k ustavení domácí varianty komiksové tvorby vedly, a sleduje vlivy, jež toto formování spoluutvářely. Pramenný průzkum desítek dobových periodik vydávaných v češtině a slovenštině na území tehdejšího Rakouska-Uherska umožnil identifikovat a rozlišit jednotlivé protokomiksové formy 19. století, jak se postupně v domácím prostoru představovaly a prosazovaly, vymezit jejich hranice i vzájemné vztahy. Sledovány byly rovněž vazby těchto zárodečných obrázkových seriálů ke karikatuře, novinové ilustraci a dalším souběžně se vyskytujícím „konkurenčním“ formám, stejně jako jejich vliv na pozdější tradici domácího komiksu i kontext dobové tvorby zahraniční. Publikace určená všem zájemcům o domácí obrázkový seriál, ale i obecněji vizuální či tiskovou kulturu 19. století, nahlíží optikou „komiksu před komiksem“ i práce známých českých výtvarníků, ilustrátorů a karikaturistů, jako byli např. Josef Mánes, Karel Václav Klíč, Mikoláš Aleš nebo Artuš Scheiner, jejichž tvorba je tak v tomto kontextu nově interpretována. Bohatě ilustrovaný svazek ale samozřejmě představuje i tvorbu řady dalších, dnes mnohdy pozapomenutých autorů, kteří se různým variantám obrázkového seriálu v dobových tiskovinách věnovali (např. Karel Ladislav Thuma nebo Karel Krejčík. – Vychází jako výstup výzkumného projektu GA ČR za podpory Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Ministerstva kultury ČR.

Před komiksem