Material Innovation: Product Design

Autor
InformaceAnglicky, 2014
PopisKniha je ambiciózní svazek, který zkoumá nové a inovativní materiály, které se transformují do umění, desitnu a nových techologií. Jasně strukturovan…
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelThames & Hudson
ISBN9780500291290
EAN9780500291290
JazykAnglicky
Rok vydání
Hmotnost2.40 Kg
Rozměr190×240 mm
Vazbaměkká
Počet stran208

Bližší informace o knize "Material Innovation: Product Design"

Kniha je ambiciózní svazek, který zkoumá nové a inovativní materiály, které se transformují do umění, desitnu a nových techologií. Jasně strukturovaná a ilustrovaná s pečlivě vybranými snímky je ideálním studijním materiálem pro studenty i profesionály. Material Innovation: Product Design, autor Andrew H. Dent, Leslie Sherr.


Anotace knihy " Material Innovation: Product Design, autor Andrew H. Dent, Leslie Sherr"

MATERIAL INNOVATION is an ambitious new series identifying and examining the new and innovative materials that are transforming art, design and technology practice.

Clearly structured and illustrated with carefully selected images throughout, this book will connect material to reader and will inspire both students and professionals to pursue the optimal material for each specific application

This volume features carefully selected products that showcase the innovative use of a particular material, focusing on specific categories of products – grown materials, surface fortification, advanced composites, additive manufacturing media, recycled materials and the integration of electricity. Clearly structured and illustrated with carefully selected images throughout, this book will connect material to reader and will inspire both students and professionals to pursue the optimal material for each specific application..
Thames & Hudson

Obsah knihy: Material Innovation: Product Design

Material Innovation: Product Design - examplesMaterial Innovation: Product Design - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz