Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů

Autor
InformaceČesky, 2017
PopisPublikace sleduje problematiku nacionalizace šlechty v Československu, angažovanosti některých šlechtických rodů a jednotlivých osobností v nacistické…
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelArtefactum
ISBN978-80-86890-96-8
EAN9788086890968
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.87 Kg
Rozměr151x211
Vazbabrožovaná
Počet stran230

Bližší informace o knize "Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů"

Publikace sleduje problematiku nacionalizace šlechty v Československu, angažovanosti některých šlechtických rodů a jednotlivých osobností v nacistickém hnutí. Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů, autor Kristina Uhlíková (ed.), Dita Jelínková Homolová, Jitka Císařová, Jan Uhlík.


Anotace knihy " Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů, autor Kristina Uhlíková (ed.), Dita Jelínková Homolová, Jitka Císařová, Jan Uhlík"

Pro přiblížení jejich situace bylo zvoleno šest představitelů z rodu Aehrenthalů, Czerninů, Clary-Aldringenů, Kinských a Waldsteinů. Biografické medailony těchto osobností ilustrují, nakolik byly postoje šlechticů v meziválečném a válečném období specifické a rozdílně motivované případ od případu. Současně publikace nahlíží osudy historických sídel patřících v první polovině 20. století uvedeným rodům. Tyto zámky, hrady i paláce prošly zásadní proměnou svého významu, způsobu využívání a tedy i formy zařízení svých interiérů již během první republiky. I následný válečný konflikt je většinou neminul bez povšimnutí. Všechny dějinné zvraty jsou však svým dosahem nesrovnatelné s tím, co se odehrálo v prvních letech po konci války, kdy byly tyto objekty na základě dekretů prezidenta republiky vyvlastněny, neboť události let 1945 až 1951 určily jejich osudy a osudy všech v nich uložených předmětů na další desetiletí a určují je do značné míry dodnes.
Výstava byla připravena kolektivem projektu Hledání provenience movitých kulturních statků zestátněných v roce 1945 občanům německé národnosti v severočeském regionu realizovaného v rámci programu NAKI II na Ústavu dějin umění AV ČR..
Artefactum

Obsah knihy: Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů

Šlechtická sídla ve stínu prezidentských dekretů - examples

Omlouváme se našim zákazníkům, vzhledem k dovolené objednávky od 30.7. do 8.8.2021 budou expedovány ihned 9.8.2021. Většinu zboží máme skladem.

Děkujeme za pochopení