Kamenina na Moravě

Autor: Česky2024MUNIPRESS

procesu industrializace keramické výroby. Nejnovější svazek ediční řady Etnologické studie je věnován fenoménu kameniny na Moravě jako významnému rukodělnému odvětví, které sehrálo důležité místo v produkci keramiky v 19. století jak z hlediska kulturně historického, tak i hospodářského. Publikace přináší přehled výroby kameniny na Moravě, jejíž počátky jsou spojeny manufakturou v Bystřici pod Hostýnem.

570 
včetně dph
skladem
Název: Kamenina na Moravě  ISBN: 9788028004828  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788028004828  Hmotnost: 1.50 kg  Vazba: pevná  Počet stran: 280  Rozměr: 170 x 240  mm  Nakladatel: MUNIPRESS
  • Doprava od 95 Kč
  • Výdejní místa od 69 Kč
  • Osobní odběr ZDARMA
  • Doprava ZDARMA od 2500 Kč
informace ke knize

Detail knihy ~ Kamenina na Moravě, Válka Miroslav

Po jejím zániku kameninu vyrábělo několik podniků v Hostýnských vrších a v Kopřivnici. Významným střediskem výroby se stalo Znojemsko (Vranov nad Dyjí, Kravsko, Znojmo), kde se nacházely zdroje bílé hlíny, základní suroviny. Ještě po polovině 19. století vznikla továrna v Olomučanech u Blanska, která patřila k předním výrobcům jak umělecké, tak i tzv. „selské“ kameniny. Publikace představuje syntézu, která dokud v naší odborné literatuře chyběla. Bohatá obrazová dokumentace čerpající z muzejních sbírek napříč Moravou poslouží spolu s identifikací výrobků nejen muzejním pracovníkům, ale i dalším zájemcům o dějiny keramické výroby.

Kamenina na Moravě