Tovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura

Autor
InformaceČesky, 2015
PopisRoku 1906 vydal František Klokner v časopise Vynálezy a pokroky pojednání O továrních komínech. Seznámil čtenáře s funkcemi komínů, jejich navrhováním…
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelVýzkumné centrum průmyslového dědictví FA ČVUT
ISBN978-80-01-05566-3
EAN9788001055663
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.35 Kg
Rozměr261 × 160 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran224

Bližší informace o knize "Tovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura"

Roku 1906 vydal František Klokner v časopise Vynálezy a pokroky pojednání O továrních komínech. Seznámil čtenáře s funkcemi komínů, jejich navrhováním a technickým řešením, ukazoval, jaké byly postaveny rekordní či zajímavé komíny, a v neposlední řadě upozorňoval na jejich estetické kvality. Tato publikace na jeho významnou práci navazuje a do značné míry ji rozšiřuje, a to především o nové skutečnosti, které se během uplynulých sto let udály. Tovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura, autor Martin Vonka.


Anotace knihy " Tovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura, autor Martin Vonka"

Od Kloknerova počinu nevyšla v českých zemích žádná podobná další literatura zabývající se popularizací průmyslových vertikál. Kniha se tak vrací k počátkům vzniku komínů, ukazuje, jak funkční a technické požadavky daly vzniknout konstrukci, popisuje typologii komínových staveb, seznamuje čtenáře s komíny zděnými, ocelovými a železobetonovými, věnuje se i jejich stavitelům a dotýká se i technologie výstavby.

Těžištěm knihy jsou však témata současná: Jaké nesou naše komíny hodnoty, proč je třeba je chránit, a jak lze s nimi nakládat. Dnes jsou většinou němými a nepotřebnými svědky své doby – a vystaveny riziku destrukce. Vyvstávají otázky, jaké jim lze dát možnosti, zapojit je do naší postindustriální doby. Závěr publikace tvoří katalog vybraných třiadvaceti dosud stojících komínů. Některé jsou ještě funkční, některým byla dána šance na nový život, jiné ale chátrají a jejich budoucnost je nejistá.

Publikace je určena odborníkům, památkářům, pracovníkům státní správy, ale chce oslovit také laickou veřejnost.

Publikace vznikla při řešení výzkumného projektu Industriální topografie České republiky – nové využití průmyslového dědictví jako součásti národní a kulturní identity (DF11P01OVV016) a je součástí vzdělávací a evidenční metodiky Využití potenciálu historické průmyslové architektury a její urbanistické role v území..
Výzkumné centrum průmyslového dědictví FA ČVUT

Obsah knihy: Tovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura

Tovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura - examplesTovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura - examplesTovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura - examplesTovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura - examplesTovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura - examplesTovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura - examplesTovární komíny. Funkce, konstrukce, architektura - examples

Omlouváme se našim zákazníkům, vzhledem k dovolené objednávky od 30.7. do 8.8.2021 budou expedovány ihned 9.8.2021. Většinu zboží máme skladem.

Děkujeme za pochopení