Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku.

rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%
Autor
InformaceČesky, 2018
PopisTovární komíny na sebe vždy poutaly pozitivní i negativní pozornost. Během staletí obtěžovaly svým kouřem okolí a navíc často nežádoucím způsobem zasa…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
485
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelČeské vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební
ISBN978-80-01-06407-8
EAN9788001064078
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.65 Kg
Rozměr160x240 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran245

Bližší informace o knize "Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku."

Tovární komíny na sebe vždy poutaly pozitivní i negativní pozornost. Během staletí obtěžovaly svým kouřem okolí a navíc často nežádoucím způsobem zasahovaly do tradičního historického panoramatu měst. Naopak pozitivní pozornost pak komíny získávaly při stavbě, velké zástupy diváků přitahovaly však především jejich demolice. A právě fenomén boření továrních komínů je hlavním tématem této knihy. Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku., autor Martin Vonka, Michal Horáček.


Anotace knihy " Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku., autor Martin Vonka, Michal Horáček"

Kniha ukazuje nejen technologické způsoby likvidace, ale především zachycuje historickou proměnu motivace k jejich boření. V této souvislosti popisuje zároveň cestu, jak se tyto štíhlé stavby postupně přerodily z čistě funkčních staveb na ikony průmyslového věku hodné zachování. Kniha je zároveň paradoxně i svědkem umu našich předků i současníků, kteří komíny likvidovali, neboť zbořit komín nikdy nebyla jednoduchá úloha.
Autoři odkrývají a definují hodnoty těchto specifických staveb. Jejich přijetí jako nedílné součásti kulturně-historického dědictví není totiž dnes vůbec samozřejmé a jedním z cílů knihy je poukázání na nutnost řádně zvážit každou hrozící likvidaci. Komíny již vrostly do horizontu našich měst i naší krajiny a nelze jim již vytýkat jejich negativa v podobě zamořování svého okolí zplodinami. Naopak komíny vhodně upamatovávají na staré časy, jsou nositeli paměti místa a upozorňují na někdejší výrobní a průmyslové významy konkrétních lokalit. Jsou navíc i významným identifikačním a orientačním bodem.
Všechny tyto souvislosti se prolínají ve třech samostatných kapitolách, ve kterých jsou blíže popsány historie a osudy více než dvou desítek již neexistujících továrních komínů. Jedna kapitola se věnuje komínům, které zpravidla vzbudily velkou pozornost – a to prostě jen tím, že se staly ve své době nejvyššími na území dnešní České republiky. Další kapitola představuje komíny zajímavé s ohledem na jejich typologii, ale i zástupce technologických mezníků či komíny stojící v nečekaných souvislostech (kapitolu mimo jiné uzavírá poslední průmyslově postavený zděný komín z roku 1984). Třetí kapitola uvádí komíny zlikvidované v posledních letech s důrazem na odkrytí motivace jejich zbourání a ukázání potenciálu, který byl jejich likvidací nevyužit..
České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební

Obsah knihy: Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku.

Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku. - examplesTovární komíny. Pády ikon průmyslového věku. - examplesTovární komíny. Pády ikon průmyslového věku. - examples

Recenze knihy: Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku.


rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%, Ověřený zákazník, 26.12.2021, Heureka.cz
Zajímavé.

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz