Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku.

Autor: Česky2018České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavebnírating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%

Tovární komíny na sebe vždy poutaly pozitivní i negativní pozornost. Během staletí obtěžovaly svým kouřem okolí a navíc často nežádoucím způsobem zasahovaly do tradičního historického panoramatu měst. Naopak pozitivní pozornost pak komíny získávaly při stavbě, velké zástupy diváků přitahovaly však především jejich demolice. A právě fenomén boření továrních komínů je hlavním tématem této knihy.

Již není v prodeji
Název: Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku.  ISBN: 978-80-01-06407-8  Jazyk: Česky  Rok:   EAN: 9788001064078  Hmotnost: 0.65 kg  Vazba: brožovaná  Počet stran: 245  Rozměr: 160x240 mm  Nakladatel: České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební
informace ke knize

Detail knihy ~ Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku., Martin Vonka, Michal Horáček

Kniha ukazuje nejen technologické způsoby likvidace, ale především zachycuje historickou proměnu motivace k jejich boření. V této souvislosti popisuje zároveň cestu, jak se tyto štíhlé stavby postupně přerodily z čistě funkčních staveb na ikony průmyslového věku hodné zachování. Kniha je zároveň paradoxně i svědkem umu našich předků i současníků, kteří komíny likvidovali, neboť zbořit komín nikdy nebyla jednoduchá úloha.
Autoři odkrývají a definují hodnoty těchto specifických staveb. Jejich přijetí jako nedílné součásti kulturně-historického dědictví není totiž dnes vůbec samozřejmé a jedním z cílů knihy je poukázání na nutnost řádně zvážit každou hrozící likvidaci. Komíny již vrostly do horizontu našich měst i naší krajiny a nelze jim již vytýkat jejich negativa v podobě zamořování svého okolí zplodinami. Naopak komíny vhodně upamatovávají na staré časy, jsou nositeli paměti místa a upozorňují na někdejší výrobní a průmyslové významy konkrétních lokalit. Jsou navíc i významným identifikačním a orientačním bodem.
Všechny tyto souvislosti se prolínají ve třech samostatných kapitolách, ve kterých jsou blíže popsány historie a osudy více než dvou desítek již neexistujících továrních komínů. Jedna kapitola se věnuje komínům, které zpravidla vzbudily velkou pozornost – a to prostě jen tím, že se staly ve své době nejvyššími na území dnešní České republiky. Další kapitola představuje komíny zajímavé s ohledem na jejich typologii, ale i zástupce technologických mezníků či komíny stojící v nečekaných souvislostech (kapitolu mimo jiné uzavírá poslední průmyslově postavený zděný komín z roku 1984). Třetí kapitola uvádí komíny zlikvidované v posledních letech s důrazem na odkrytí motivace jejich zbourání a ukázání potenciálu, který byl jejich likvidací nevyužit.

Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku.

Recenze knihy ~ Tovární komíny. Pády ikon průmyslového věku., Martin Vonka, Michal Horáček

rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5rating - 5 100%

„Zajímavé.“

Ověřený zákazník  26.12.2021  Heureka.cz