Slavné vily Ústeckého kraje

Autor
InformaceČesky, 2008
PopisPublikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v ni…
více informací
Již není v prodeji

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelFoibos
ISBN978-80-87073-04-9
EAN9788087073049
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost0.70 Kg
Rozměr170 × 237 mm
Vazbavázaná
Počet stran176

Bližší informace o knize "Slavné vily Ústeckého kraje"

Publikace o staré i současné rodinné architektuře Ústeckého kraje; jeho výjimečných a slavných vilách; lidech, kteří je vybudovali, lidech, kteří v nich žili... Slavné vily Ústeckého kraje, autor kolektiv autorů.


Anotace knihy " Slavné vily Ústeckého kraje, autor kolektiv autorů"

Ústí nad Labem, Teplice, Most, Chomutov, Bílina, Děčín, Litoměřice, Vandsdorf, Louny, Žatec a další, to jsou města a obce, do nichž se vydáme s knihou a výstavou Slavné vily Ústeckého kraje. Ústecký kraj je stále ještě synonymem pro území, jehož podobu utvářel průmyslový růst. Konec devatenáctého století je zde charakterizován velkou stavební aktivitou, ve které se objevují všechny prvky historizujícího tvarosloví od klasicizujících poloh po romantické. Obrovské a až procovsky vyznívající vily si zde staví místní významní podnikatelé, ale i zástupci šlechtických rodin. Jejich architekti pocházejí z Vídně, Prahy, ale nalezneme mezi nimi i místní jména. Příkladně můžeme jmenovat Josefa Mockera, Ludwiga Förstera, Jana Zeyera. Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se ve zdejší architektuře začínají projevovat vlivy florální secese i vídeňské geometrické moderny v realizacích vznikajících především po roce 1900. Zajímavým architektem tohoto období je např. Josef Weinollt. Rok 1918 znamená pro zdejší území velké politické změny, které se odrazí i na zdejší architektuře. Německá nobilita preferuje spíše architekty německé a zesílí vliv drážďanské architektury. Vazba na pražské architekty je sice menší, ale přesto zde staví např. Ervin Katona nebo Kurt Spielmann. Řada stavebníků zvolila místní architekty, jejichž jména se objevují skutečně pouze v daném místě, ale jejichž tvorba je přinejmenším zajímavá. Publikace čtenáře zve do geografického prostoru, který svá tajemství teprve začíná vydávat. Autorský tým publikace i stejnojmenné výstavy tvoří Tomáš Pavlíček (editor), Matěj Páral, Martin Krsek, Jolana Tothová, Alena Sellnerová. Připravila umělecká agentura FOIBOS a.s. ve spolupráci s Národním památkovým ústavem - územním odborným pracovištěm v Ústí nad Labem a dalšími..
Foibos


Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz