Hotel Praha

Autor
InformaceČesky, 2019
PopisVýjimečná stavba s pohnutou historií a tragickým koncem. Legendární dejvický hotel Praha opět ožívá – ve stejnojmenné rozsáhlé monografiI sochaře, pub…
více informací
Dostupnostskladem
Cena s DPH
1 990
Změna měny Platba v EUR

Dárek k tomuto zboží ZDARMA
"originální autorská záložka do knihy"


NakladatelBiggBoss
ISBN9788090681798
EAN9788090681798
JazykČesky
Rok vydání
Hmotnost1.50 Kg
Rozměr230 × 310 mm
Vazbabrožovaná
Počet stran250

Bližší informace o knize "Hotel Praha"

Výjimečná stavba s pohnutou historií a tragickým koncem. Legendární dejvický hotel Praha opět ožívá – ve stejnojmenné rozsáhlé monografiI sochaře, publicisty a neúnavného ochránce umění ve veřejném prostoru Pavla Karouse a jeho spoluautorů. Hotel Praha, autor Bartlová Milena, Karous Pavel, Kohout Martin, Zikmund-Lender Ladislav, Žáčková Markéta, Karous Pavel (ed.).


Anotace knihy " Hotel Praha, autor Bartlová Milena, Karous Pavel, Kohout Martin, Zikmund-Lender Ladislav, Žáčková Markéta, Karous Pavel (ed.)"

Kniha na 250 stránkách mapuje historii vzniku, provozu i ostudného zániku této unikátní stavby čtveřice architektů Paroubka, Navrátila, Černého a Sedláčka z konce 70.let minulého století. Hotel stavěný původně pro komunistickou elitu, se stal výstavní skříní toho nejlepšího, co bylo tehdy architektonicky i designově možné – možná paradoxně bez ideologického zabarvení. Osvětlení navrhoval geniální Stanislav Libenský či Pavel Hlava, autorské lampy Karel Volf, sochařskou výzdobu Břetislav Benda a Miloš Krátký. Nábytek navrhoval mezi jinými i Zbyněk Hřivnáč.

Luxusu pokojů i apartmánů s výhledem na Pražský hrad (tehdy naprosto nadstandardně vybavených barevnou televizí a ledničkou i vcelku standardně odposlechy tajné policie StB) si v průběhu let užiívali takoví přátelé socialismu jakými byli Jásir Arafat či Muammar Kaddáfí. Luxusní a vysoce kultivované prostory hotelu byly po pádu režimu převedeny na Prahu a sloužily nejen VIP hostům (např. hudebník B.B.King či hollywoodské hvězdy Tom Cruise a Nicol Kidmanová), ale i široké veřejnosti. Na úsvitu nového tisíciletí byl hotel bohužel zprivatizován kontroverzními firmami a ministerstvo kultury mu následně, i přes řadu intervencí architektů i historiků, odmítlo přidělit status památky. V tragickém finále pak celou stavbu nakonec poslal k zemi miliardář Kellner. Hotel Praha – to je nejen příběh unikátní architektury, ale také transformace české společnosti od reálného socialismu k reálnému kapitalismu.

Monografie vychází jako chybějící a opožděný epitaf této výjimečné stavby letos květnu v nakladatelství BiggBoss ve spolupráci s UMPRUM. Provokativní obálku ztvárnil Vladimir 518, grafickou podobu knize vtiskla Tereza Hejmová a Terezie Štindlová. Společně s Pavlem Karousem (autorem projektu i stejnojmenné knihy Vetřelci Volavky, mapující umění ve veřejném prostoru před rokem 1989) se na publikaci podíleli i historici umění Ladislav Zikmund-Lender a Milena Bartlová a dokumentarista Martin Kohout..
BiggBoss

Obsah knihy: Hotel Praha

Hotel Praha - examplesHotel Praha - examplesHotel Praha - examplesHotel Praha - examplesHotel Praha - examplesHotel Praha - examples

Potřebujete poradit?

+420 725 593 955
info@iumeni.cz

iUmeni.cz - zbozi.cz