František Lipták (malíř)

Foto: František Lipták
MalířFrantišek Lipták
Obormalba
MěstoSpišská Sobota, Poprad
StátSlovensko


Malíř - František Lipták

Základní informace

Narození: 24.4.1962 Poprad

Fero Lipták se narodil 24.4.1962 v Popradu a po ukončení vysokoškolského studia na VŠMU v roce 1986 začal spolupracovat s různými divadly na Slovensku a v zahraničí jako umělec v svobodném povolaní. Pracoval téměř ve všech slovenských divadlech, ale i v divadlech v Čechách a Polsku. Realizace kolem 90 divadelních her, 7 dlouhometrážních filmů, 5 filmů pro televizi a 7 osobních výstav.

Školy - František Lipták

  • 1977 - 1981 - Škola úžitkového výtvarníctva v Košiciach, odbor Grafické umenie
  • 1981 - 1986 - VŠMU v Bratislave, scénografia (prof. Vychodil)

Výstavy - František Lipták

  • Bratislava, Praha, Viedeň, Nantes / Francúzsko, Prešov, Banská Bystrica, Zakopane / Poľsko, Hannover / Nemecko

Životopis - František Lipták

František Lipták se narodil roku 1962. Vystudoval Střední umelecko-průmyslovou školu v Košiciach, odbornou grafiku a Vysokou školu múzických umění v Bratislave, odbor divadelní scénografie. Od roku 1986 pracoval téměř ve všech slovenských divadlech, ale i v divácích v Čechách a v Polsku. Je zakladatelem nezávislé divadelní společnosti Teatro Tatro. Za posledních 30 let vytvořeno více jak 100 inscenací. Členové z nich byli oceněni na domácích i zahraničních festivalech.

Od roku 1991 se věnuje i filmu. Jako architekt a výtvarník spolupracoval na profilových slovenských filmech devadesátých let. S režisérem Martinom Šulíkom spolupracoval na filmech Neha, Vše co mám rád, Záhrada, Orbis pictus, Zabíjačka, Krajinka, Slnečný štát, Cigán, Tlmočník, Muž tak zajímají ušami S režisérérom Miroslavom Šindelkom na film Vášnivý bozk. S Václavom Vorlíčkom na filmy Vták Ohnivák. S Agnieszkou Holland na film Tretí zázrak a Jánošík. Dále spolupracoval s Vladomem Balcomem na filmu Dážď padá na naše duše a Romanom Vávrom na filmy Čert ví proč.Za tento film ziskal nominaciu Český lev. Rok 2006 celovecerny hrany film Halicske pribehy v režii Dareka Jablonskeho.

Za film Záhrada získal ocenění České filmové akademie Český lev. V roce 2018 získal druhý Českého lva za animovaný film Lajka spolu s Aurelom Klimtom a Martinom Velíškom. V tom stejném roku byl oceněn ASFK za přínos slovenské kinematografií. S Dušanom Dušekom a Martinom Šulíkom spolupracovník na scénáři k filmu Zabíjačka.

František Lipták jako scénograf vytvořil několik úspěšných inscenací v Polsku: Gulliwer v Bialystoku a Toruni, Merlin v Teatr Narodowy vo Varšave, Figarova svatba a Robinson Crusoe v Teatr Lodz, Snehová královná v Teatr Opole, Buratino-Varšava, Nasza klasa, Koziolek na Woli vo Varšave.

František Lipták se věnuje i malbě. Dosud měl přes třicet samostatných a mnoho kolektivních výstav na Slovensku i v zahraničí. / Vancouver, Paríž, Remeš, Voyanne, Berlín, Viedeň, Budapešť, Zakopané, Praha /

iUmeni.cz: František Lipták / malba

Zpět na výpis

Nenašli jste dané dílo?

Pokud jste v naší galerii nenašli hledané dílo, zašlete nám Vaši představu na info@iumeni.cz a pokusíme se Vám dané dílo zajistit.

Pronájem umění

Rádi Vám vybavíme Vaši kancelář či obchodní prostory uměním dle vašeho výběru. Máte-li zájem, kontaktujte nás!

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní novinka

Památník bible Kralické