František Lipták (malíř)

* 24.4.1962 Poprad malba Spišská Sobota, Poprad, Slovensko

Fero Lipták se narodil 24.4.1962 v Popradu a po ukončení vysokoškolského studia na VŠMU v roce 1986 začal spolupracovat s různými divadly na Slovensku a v zahraničí jako umělec v svobodném povolaní. Pracoval téměř ve všech slovenských divadlech, ale i v divadlech v Čechách a Polsku. Realizace kolem 90 divadelních her, 7 dlouhometrážních filmů, 5 filmů pro televizi a 7 osobních výstav.

Školy

  • 1977 - 1981 - Škola úžitkového výtvarníctva v Košiciach, odbor Grafické umenie
  • 1981 - 1986 - VŠMU v Bratislave, scénografia (prof. Vychodil)

Životopis

František Lipták se narodil roku 1962. Vystudoval Střední umelecko-průmyslovou školu v Košiciach, odbornou grafiku a Vysokou školu múzických umění v Bratislave, odbor divadelní scénografie. Od roku 1986 pracoval téměř ve všech slovenských divadlech, ale i v divácích v Čechách a v Polsku. Je zakladatelem nezávislé divadelní společnosti Teatro Tatro. Za posledních 30 let vytvořeno více jak 100 inscenací. Členové z nich byli oceněni na domácích i zahraničních festivalech.

Od roku 1991 se věnuje i filmu. Jako architekt a výtvarník spolupracoval na profilových slovenských filmech devadesátých let. S režisérem Martinom Šulíkom spolupracoval na filmech Neha, Vše co mám rád, Záhrada, Orbis pictus, Zabíjačka, Krajinka, Slnečný štát, Cigán, Tlmočník, Muž tak zajímají ušami S režisérérom Miroslavom Šindelkom na film Vášnivý bozk. S Václavom Vorlíčkom na filmy Vták Ohnivák. S Agnieszkou Holland na film Tretí zázrak a Jánošík. Dále spolupracoval s Vladomem Balcomem na filmu Dážď padá na naše duše a Romanom Vávrom na filmy Čert ví proč.Za tento film ziskal nominaciu Český lev. Rok 2006 celovecerny hrany film Halicske pribehy v režii Dareka Jablonskeho.

Za film Záhrada získal ocenění České filmové akademie Český lev. V roce 2018 získal druhý Českého lva za animovaný film Lajka spolu s Aurelom Klimtom a Martinom Velíškom. V tom stejném roku byl oceněn ASFK za přínos slovenské kinematografií. S Dušanom Dušekom a Martinom Šulíkom spolupracovník na scénáři k filmu Zabíjačka.

František Lipták jako scénograf vytvořil několik úspěšných inscenací v Polsku: Gulliwer v Bialystoku a Toruni, Merlin v Teatr Narodowy vo Varšave, Figarova svatba a Robinson Crusoe v Teatr Lodz, Snehová královná v Teatr Opole, Buratino-Varšava, Nasza klasa, Koziolek na Woli vo Varšave.

František Lipták se věnuje i malbě. Dosud měl přes třicet samostatných a mnoho kolektivních výstav na Slovensku i v zahraničí. / Vancouver, Paríž, Remeš, Voyanne, Berlín, Viedeň, Budapešť, Zakopané, Praha /
František Lipták

Nabídka uměleckých děl - František Lipták

Výstavy

  • Bratislava, Praha, Viedeň, Nantes / Francúzsko, Prešov, Banská Bystrica, Zakopane / Poľsko, Hannover / Nemecko
iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama

Další umělci

Anderle Jiří

Praha, Česká republika

Bružeňák Jan

Brno, Česká republika

Byrtusová Pavla

Jablunkov - Návsí, Česká republika

Chaun František

Praha, Česká republika

Coufal Ondřej

Pelhřimov, Česká republika