Franišek Chaun (malíř)

Foto: Franišek Chaun
MalířFranišek Chaun
Obormalba
MěstoPraha
StátČeská republika


Malíř - Franišek Chaun

Základní informace

Narození: 26.1.1921 Kaplice
Úmrtí: 30.12.1981 Praha

František Chaun český hudební skladatel, klavírista, zpěvák a malíř. Jeho jméno je dnes širší veřejnosti prakticky neznámé, přesto do oblasti soudobé hudby zasáhl originálním způsobem a také jako malíř patří mezi řídké domácí reprezentanty art brut. Byl také svérázný humorista a recesista. Chaunovo výtvarné dílo bylo ovlivněno přátelstvím s francouzským moderním malířem Jeanem Dubufettem.

Školy - Franišek Chaun

  • Vystudova farmacii. Ke všem svým uměleckým aktivitám se Franišek Chaun věnoval jako samouk. Hudbu studoval soukromě u Jindřicha Felda a Klementa Slavického. Jeho malířská tvorba byla jednoznačně ovlivněna přátelstvím se světově proslulým a vysoce hodnoceným malířem a sochařem Jeanem Debuffetem (1901-1985), otcem ART BRUT - syrového umění.

Výstavy - Franišek Chaun

  • Výstava obrazů Franiška Chauna, Brno, 2011

Životopis - Franišek Chaun

Po ukončení střední školy v Lounech vystudoval farmacii, ale celý život se zcela věnoval uměleckým aktivitám. Hudbu studoval soukromě u Jindřicha Felda a Klementa Slavického, ale jako ke všem svým ostatním činnostem k ní přistupoval jako samouk. V oblasti hudební jeho tvorba obsahuje více než 30 dokončených opusů a nespočet dalších drobných skladeb. Pozoruhodná je jeho kafkovská trilogie pro orchestr: Proměna, Zámek, Proces z let 1964–1969.

Jako malíř vytvořil stovky obrazů. Jeho malířská tvorba byla jednoznačně ovlivněna přátelstvím se světově proslulým a vysoce hodnoceným malířem a sochařem Jeanem Debuffetem (1901-1985), otcem ART BRUT - syrového umění. Jemu na počest zkomponoval dvojkoncert pro housle, violoncello a komorní orchestr - Hommage a Dubuffet.

iUmeni.cz: Franišek Chaun / malba

Zpět na výpis

Nenašli jste dané dílo?

Pokud jste v naší galerii nenašli hledané dílo, zašlete nám Vaši představu na info@iumeni.cz a pokusíme se Vám dané dílo zajistit.

Pronájem umění

Rádi Vám vybavíme Vaši kancelář či obchodní prostory uměním dle vašeho výběru. Máte-li zájem, kontaktujte nás!

Pracovní místa pro příspěvkové organizace vyhlašovaná Krajem Vysočina jako zřizovatelem (statutární zástupci organizací) - hledáme ředitelku nebo ředitele Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Knižní novinka

Prostor Zlín - PZ  1/2023

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder