Franišek Chaun (malíř)

* 26.1.1921 Kaplice 30.12.1981 Praha malba Praha, Česká republika

František Chaun český hudební skladatel, klavírista, zpěvák a malíř. Jeho jméno je dnes širší veřejnosti prakticky neznámé, přesto do oblasti soudobé hudby zasáhl originálním způsobem a také jako malíř patří mezi řídké domácí reprezentanty art brut. Byl také svérázný humorista a recesista. Chaunovo výtvarné dílo bylo ovlivněno přátelstvím s francouzským moderním malířem Jeanem Dubufettem.

Školy

  • Vystudova farmacii. Ke všem svým uměleckým aktivitám se Franišek Chaun věnoval jako samouk. Hudbu studoval soukromě u Jindřicha Felda a Klementa Slavického. Jeho malířská tvorba byla jednoznačně ovlivněna přátelstvím se světově proslulým a vysoce hodnoceným malířem a sochařem Jeanem Debuffetem (1901-1985), otcem ART BRUT - syrového umění.

Životopis

Po ukončení střední školy v Lounech vystudoval farmacii, ale celý život se zcela věnoval uměleckým aktivitám. Hudbu studoval soukromě u Jindřicha Felda a Klementa Slavického, ale jako ke všem svým ostatním činnostem k ní přistupoval jako samouk. V oblasti hudební jeho tvorba obsahuje více než 30 dokončených opusů a nespočet dalších drobných skladeb. Pozoruhodná je jeho kafkovská trilogie pro orchestr: Proměna, Zámek, Proces z let 1964–1969.

Jako malíř vytvořil stovky obrazů. Jeho malířská tvorba byla jednoznačně ovlivněna přátelstvím se světově proslulým a vysoce hodnoceným malířem a sochařem Jeanem Debuffetem (1901-1985), otcem ART BRUT - syrového umění. Jemu na počest zkomponoval dvojkoncert pro housle, violoncello a komorní orchestr - Hommage a Dubuffet.

Nabídka uměleckých děl - Franišek Chaun

Výstavy

  • Výstava obrazů Franiška Chauna, Brno, 2011
iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama

Další umělci

Anderle Jiří

Praha, Česká republika

Bružeňák Jan

Brno, Česká republika

Byrtusová Pavla

Jablunkov - Návsí, Česká republika

Coufal Ondřej

Pelhřimov, Česká republika

Doleželová Míla

Mělník, Česká republika