Galerie Kaple, Valašské Meziříčí (galerie a muzea)

Komenského 169, Valašské Meziříčí, Česká republika Soukromá
galerie.kzvalmez.cz cervenkova@kzvalmez.cz

Galerie Kaple je renezanční budovou z roku 1611, která z počátku sloužila jako jízdárna koní, poté lazaret, i vězeňskou kaplí v letech 1855 až 1908, kde si údajně odpykávala svůj trest i travička Maryša. Hlavní hrdinka hry bratří Mrštíků. Objekt sloužil jako sklad a postupně silně chátral a hrozila mu úplná demolice.

Záchrana se našla v podobě Evropských fondů a dnes spolu s bývalou barokní sýpkou tvoří zadní nádvoří zámku Žerotínů s odpočinkovou zónou.
V roce 2008 získala její rekonstrukce ocenění „Stavba roku Zlínského kraje“. Čistý a zároveň majestátný prostor se svou nezaměnitelnou atmosférou nejlépe hodí k prezentaci současného vizuálního umění. Kaple byla slavnostně otevřena 17.července 2008 vernisáží výstavy Slavné zlínské vily.
Dnes je prostor Kaple určen k prezentaci toho nejlepšího, co je k vidění na české současné výtvarné scéně.

Celková plocha o výměře 300m2 se skládá z hlavního prostoru kaple o rozměru 19x9 m, kruchty, dvou sklepních podlaží a salónku. Galerie Kaple se zabývá výhradně organizací a prezentací samostatných výstav umělců, kteří se vyjadřují různými médii- malbou, sochou, videem, instalací, fotografií či performancí (výjimku tvoří pouze Czech Press Photo). Nabízí jim prostor k představení svých nejnovějších projektů a umožňuje s prostorem experimentovat. Galerie se nezabývá sbírkovou činnosti ani se neúčastní žádných mezinárodních přehlídek. Má ambice vytvořit kulturní instituci dlouhodobějšího charakteru s občasnými přesahy i na mezinárodní scénu. Za krátkou dobu svého působení se stala jednou Z nejvýznamnějších galerií Zlínského kraje. V plánu galerie se většinou objevuje šest dvouměsíčních výstav ročně.

Záměrem je rovnou měrou rozdělovat zájem mezi mužské i ženské autory a především mezi všechny výtvarné disciplíny, počínaje malbou, sochou, fotografií, konceptem, instalací a novými médii konče. Vazbou na kulturní programy celého Kulturního zařízení sídlícího právě v zámku Žerotínů jsou výstavy a vernisáže propojeny s dalšími žánry jako divadlo, hudba, tanec. Vytvářejí se tak multižánrové bloky, jejichž kulturní dopad zvyšuje atraktivitu a rozšiřuje nabídku společensko-kulturních aktivit ve městě.

Galerie Kaple ve Valašském Meziříčí chce fungovat jako živý organismus, který se neustále obměňuje a láká veřejnost na novinky.

Galerie Kaple

Program

Další galerie a muzea

8gallery

Praha, Česká republika

8SMIČKA

Humpolec, Česká republika

Adam Gallery

Brno, Česká republika

Albertina

Viena, Rakousko

Knihkupectví - naše tipy