Xénia Hoffmeisterová - bzukot

14.02.2014 - 06.04.2014Výtvarné umění

Xénia Hoffmeisterová (*1958) vystudovala v letech 1981–1986 Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze, obor scénické a kostýmní výtvarnictví u doc. Oldřicha Smutného.

Scénografie a divadelní cítění jsou v její tvorbě patrná stále. Hoffmeisterová se zabývá jak malbou, kresbou a grafikou, tak i tvorbou objektů a instalací. Ve svých dílech nechává promlouvat svou bohatou imaginaci; lidské postavy, zvířata, ale i různé obludy rozehrávají hru života, všední i nevšední chvíle a někdy až absurdní příběhy.

Tvorba z posledních let Xénie Hoffmeisterové je převážně figurativní, inspiraci nachází v každodennosti osobních i společenských vztahů, v mytologii, nebo v příbězích, na kterých je postavena novodobá západní kultura, například v příbězích křesťanské tradice. Silným inspiračním zdrojem pro ni je beze sporu také příroda. Autorka zpochybňuje věčné pravdy a pokouší se dobrat otázek a odpovědí ukrytých v hlubinách – v temnotách lidských myslí, pohrává si s tajemstvím, vážné převádí na satiru a sarkasmus a navazuje tak na výraznou tradici české grotesky. Její tvorba bývá označovaná jako fantazijní expresionismus.

Hoffmeisterová vystavuje na kolektivních výstavách od roku 1987, samostatně od roku 1992 a v posledních letech se na české výtvarné scéně objevuje čím dál častěji. V Litoměřicích samostatně vystavuje poprvé, návštěvníci zde budou moci shlédnout příval imaginace zprostředkovaný osobitou a tvůrčí autorkou.

Litoměřickou výstavu bude doprovázet obsáhlá monografie Příběhy hravé a dravé, vydaná vydavatelstvím Kalich v roce 2013Xénia Hoffmeisterová - bzukot - www.iUmeni.cz (14.02.2014)

Zpět na výpis
Art Antiques

Knižní novinka

Kukačka 9 - Toto není umění

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder