Tohle není poesie! (Zhroucení citů)

Výtvarné umění 10.6.2016 - 10.7.2016 • Jiráskova 133, Litomyšl, Česká republika

Figurální umění ze sbírky Roberta Runtáka

Je ucelenou, koncepční sbírkou specializující se převážně na současné české umění s mimořádnými přesahy do minulosti (moderna, geometrie, koncept apod.), zaměřuje se ale také na – dnes už ikonické – příklady současného evropského umění, zejména malby. S domácími a zahraničními autory majitele sbírky navíc pojí osobní přátelství, což sbírku činí ještě celistvější. A jako jedna z nejucelenějších na našem území sdružuje bez přehánění to nejlepší, co se na těchto uměleckých scénách odehrává. Výstava „Tohle není poesie! (Zhroucení citů)“ představuje jen fragment rozsáhlé sbírky Roberta Runtáka, mj. člena akviziční komise Tate Modern pro Rusko a východní Evropu. Kolekce je zaměřená převážně na figurální malbu, sochu a objekt. Unikátní kurátorský koncept dělí výstavu do třech celků (3: WRAOOOUUM-BOOM! / 2: Posvěcení – V plném světle / 1: Bezvládí), z nichž každý určuje samostatný pohled na tělo a jeho výpovědi. Postupně se tak od případu těla jako rezervoáru scénářů ustavičného převracení, redigování a hry (3) dostáváme přes pohled na zobjektivněné tělo podléhající iluzím realismu (2) až k pohledu na tělo jako pohledu zosobněného traumatu – odrazu v zrcadle (1). Každý z třech představených principů vypovídá o specifické zkušenosti pohledu a o tom, jak umělec přistupuje a následně divák může přistupovat k interpretacím a důsledkům těchto rozdílných přístupů k „pohledu na tělo“, to vše převážně na území figurace nebo alespoň na území scénářů, které s tělem a jeho projekcí souvisejí.

Divák se na výstavě „Tohle není poesie! (Zhroucení citů)“ setká s reprezentativními díly současného českého a zahraničního umění v malbě, soše a objektu. K výstavě vychází v nakladatelství Arbor vitae rozsáhlá reprezentativní monografie v českém a anglickém jazyce s více než 110 celobarevnými reprodukcemi a množstvím dalšího obrazového materiálu.

Tohle není poesie! (Zhroucení citů)


Další události

Fotografie

Pavel Talich: Strkov

12.4.2024 - 23.5.2024
České Budějovice · Galerie Hrozen

Výstava Pavla Talicha v kavárně biografu Kotva

Detail
Výtvarné umění

Future is Best of ’24!: Místo v budoucno …

9.5.2024 - 24.5.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Budoucnost je často vnímána jako sci-fi struktura soupeřící s lidskými vlastnostmi, spíše než jako vývoj předurčených výsledků.

Detail
Výtvarné umění

Malba 80./90.let – výběr z galerie

7.5.2024 - 24.5.2024
Praha · Etcetera Art

David Mainer, Titlová, Žáček a další

Detail
Výtvarné umění

Předaukční výstava k jarní aukci

29.4.2024 - 25.5.2024
Praha · Galerie Kodl

Předaukční výstava k jarní aukci. Aukce výtvarného umění proběhne ve Velkém sále Žofína a online na Artslimit.com.

Detail
Výtvarné umění

K2: RADU BĂIEŞ & LAURENTIU ZBÎRCEA

23.4.2024 - 25.5.2024
Praha · Bold Gallery

S potěšením Vás zveme na výstavu dvou umělců tzv. "klužské školy" Radu Băieş & Laurentiu Zbîrcea

Detail