Tereza Holá - TOVTOM

Výtvarné umění 16.2.2015 - 31.3.2015 • Hudcova 296/70, Brno, Česká republika

Výstava ilustrací ke knize TOVTOM vznikla jako završení tvorby záhadných stvoření, živočichů, chcete-li potvůrek, žijících kdesi na pomezí reality a fantazie.

V průběhu posledních tří let vznikly stovky dosud nepopsaných exemplářů, jejichž rodová a druhová pestrost podnítila mnohé jedince, aby zcela propadly této sběratelské vášni.
Celá myšlenka TOVTOM má kořeny v touze ponořit se do dětské představivosti a dovolit si vytvářet tvory, jejichž podoba a vlastnosti vznikají neplánovaně, bez předem vykonstruovaného schématu. Díky tomu mohl vzniknout svět zvaný TOVTOM. Svět neomezené fantazie, snoubící se s pokorou k přírodě a její dokonalosti.
Mnohdy jsem sama nevěřícně pozorovala, co jsem právě vymodelovala a zároveň s tím se mi v hlavě začal, políčko po políčku, odvíjet film, v němž Klevetnice, Našeptávači nebo Naslouchači začali ožívat a mezi sebou komunikovat. Tyto příběhy jsem si zaznamenávala a vy máte nyní díky této výstavě a knize, která z vystavených ilustrací vznikla možnost vidět některé z nich. Vlastnosti tvorů na kresbách jsou zrcadlením vlastností lidských. Jsou odrazem naší touhy po někom, kdo nám bude naslouchat a zároveň neschopnosti vymanit se z vlivu zaručeně dobrých rad našeptávačů a zničující přitažlivosti prázdného tlachání a klevet. Zbavena prázdných slov vás kniha provede příběhem jen prostřednictvím obrazů.
Celou tvorbu TOVTOM můžete shlédnout na stránkách www.tovtom.cz, kde je možné zakoupit i knihu.
Ve své volné tvorbě se věnuji především soše a kresbě, tato díla jsou ke shlédnutí na www.tereza.holy.cz

Další události

Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail
Užitné umění

První dámy – móda a styl

12.5.2023 - 10.12.2023
Praha · Národní muzeum

Navštivte jedinečnou výstavu, která vás provede oděvní etiketou manželek českých a československých prezidentů

Detail
Výtvarné umění

Tělo na tělo – Anežka Kůlová

14.12.2023
Praha · Bid4Auction

Aukce série osmi děl Anežky Kůlové

Detail