Pavel Hayek - 2017/2018

Výtvarné umění 26.9.2018 - 3.11.2018 • Masná 27/9, Brno, Česká republika

Bod – výchozí motiv výstavy Pavla Hayeka – se v autorově tvorbě objevuje v rozmanitých tvarových, barevných a i vztahových variacích. Malíř nabízí svůj osobitý úhel pohledu na efemérnost světa.

Někdo na obrazech Pavla Hayeka rozeznával rostlinné motivy, druhý identifikoval struktury krajek, látek, partitur nebo děrných štítků do mechanických hudebních strojů. Pro někoho tvořily siluety přírodních entit jen náhodná, entropická seskupení. Jiný divák objevil na obrazech řád a vnímá uspořádanost přírodnin či notových značek jako východisko pro modelování nových souvislostí. Malíř dovedl spojováním, opakováním a zahušťováním florálních nebo muzikálních motivů černobílou ornamentální síť k abstraktní působivosti. Podobně je tomu v nové kolekci, technologicky jde však o cestu opačnou. Pomocí malířského válečku s jednoduchým abstraktním vzorem vzniká malba, jejíž účinek závisí na způsobu opakování prefabrikovaného motivu a vrstvení černobílých odstínů. Pavel Hayek vybírá válečky s nápadně neutrálními vzory: s tečkami, bublinami, kapkami, s rovnoběžnými čárkami. Opakovaně nanáší barvy v pruzích vedle sebe, ale v různobarevných vrstvách černé, šedé a bílé. Ruční práce způsobí, že v jednotlivých vrstvách se motiv na plátně nepatrně posunuje. Tím vzniká vizuální efekt prostoru, jako bychom viděli dovnitř obrazu, pod povrch malby, do hloubky trojrozměrné struktury. Současně se na povrchu malby setkávají body v novém uspořádání a vytvářejí soustavy vln, houštiny spirál, mřížky ornamentů. V sítích abstraktních vzorů můžeme podlehnout iluzi, že pozorujeme vánek nad kvetoucím obilným lánem, magnetické siločáry či laboratorní záznamy pohybu živých mikroorganismů. Jinde jako by částice vířily ve vánici, jako by se paprsky kapek řítily do nekonečného prostoru. Podobnost s astronomickými fotografiemi vesmíru možná není náhodná. Body se uvolnily ze své nehybnosti a oči je probudily k životu. Fixní punktuální motivy malířských válečků vytvářejí metodou vrstvení černobílých odstínů iluzivní malby s vnitřní vizuální dynamikou. Pavel Hayek v nových souřadnicích představuje bod, který je východiskem pohybu i v jeho nynější malířské tvorbě.

Pavel Hayek - 2017/2018


Další události

Výtvarné umění

Roman Brichcín – Večer v ateliéru

27.3.2024 - 18.4.2024
Praha · Galerie Art Praha

rádi bychom Vás za Galerii ART Praha informovali o chystané výstavě malíře Romana Brichcína s názvem Večer v ateliéru. Kurátorkou výstavy je Silvia L. …

Detail
Výtvarné umění

 Milan Knížák: Broken Mind

7.3.2024 - 18.4.2024
Opava · Galerie Cella

Výstava v Galerii Cella se zaměří na Knížákovu tvorbu spojenou se zvukem

Detail
Fotografie

Laboratoř Jaroslava Kučery

20.2.2024 - 18.4.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Výstava Laboratoř Jaroslava Kučery ukáže práci kameramana jako tvůrčí a uměleckou.

Detail
Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail
Výtvarné umění

Břetislav Malý - Soft Steel

20.3.2024 - 21.4.2024
Praha · Galerie U Betlémské kaple

Výstava Břetislava Malého v Galerie u Betlémské kaple

Detail