Otto Gutfreund: Od kresby k soše

Sochy 23.6.2017 - 17.9.2017 • Pražská 13, Plzeň, Česká republika

Cesta Otto Gutfreunda k moderní soše je výjimečná svou originalitou a důsledností.

Je označován jako kubista, ale toto zařazení je třeba chápat velmi volně. Neměl totiž žádný konkrétní předobraz jako např. čeští kubističtí malíři, postupoval samostatně, s oporou v dobové filozofii, výtvarných koncepcích i úctě k tradici. Proto jsou důležité jeho teoretické poznámky a náčrtníky se skicami a kresbami. Výstavu připravuje Západočeská galerie, která má ve svých sbírkách významná sochařská díla, ve spolupráci s Museem Kampa, kde je uložena Gutfreundova pozůstalost.

Sochař Otto Gutfreund (1889-1927) patří k nejvýznamnějším evropským umělcům první třetiny 20. století a jeho cesta k moderní soše je výjimečná svou originalitou a důsledností. Je označován jako kubista, ale toto zařazení je třeba chápat velmi volně. Neměl totiž žádný konkrétní předobraz jako např. čeští kubističtí malíři, postupoval samostatně, s oporou v dobové filozofii, výtvarných koncepcích i úctě k tradici. Proto jsou důležité jeho teoretické poznámky a náčrtníky se skicami a kresbami. Z některých lze vysledovat genezi jednotlivých soch, další lze chápat i jako samostatné práce, jež osvětlují umělcovy názory a tvůrčí postupy. Ve spojení se známějšími sochami mohou vytvořit komplexnější pohled na Gutfreundovu tvorbu. Připravovaná výstava bude členěna na dvě hlavní časové a tvůrčí etapy: první je období do 1. světové války a soustředí se na problém plochy, pohybu a prostoru; druhou pak formálně odlišná dvacátá léta zaměřená na otázky tvaru a významu.
Výstava vzniká ve spolupráci Západočeské galerie, která má ve svých sbírkách významná sochařská díla, s Museem Kampa, kde je uložena Gutfreundova pozůstalost. Několik zásadních kreseb bude zapůjčeno z dalších sbírek (Moravská galerie, soukromá sbírka). Skicáky, kresby a dokumentace včetně fotografií budou výstavě rozsahem dominovat, sochařské práce budou být signálními díly vztahujícími se k jednotlivým etapám sochařovy tvorby.

Otto Gutfreund: Od kresby k soše


Další události

Výtvarné umění

KEES VISSER

3.5.2024 - 14.6.2024
Mikulov · Galerie Závodný

Výstava Keese Vissera v Galerii Závodný v Mikulově je vystavěna na jednoduchém konceptu: umožnit návštěvníkům zážitek z čistého a minimalistického pro …

Detail
Výtvarné umění

Výstava na zámku Belcredi

15.6.2024
Brno · Ateliér Studánka

Jednodenní happening – Velkolepá výstava představí díla všech, kteří Ateliér Studánka navštěvují. Zahájení na nádvoří zámku v 15 hodin.

Detail
Výtvarné umění

CRASHTEST 13: REALITY CHECK

10.5.2024 - 15.6.2024
Praha · Galerie Jilská 14

Výstava vzniká pod záštitou kurátorského semináře CRASHTEST na ÚDKU KTF Univerzity Karlovy ve spolupráci s galerií Jilská 14.

Detail
Výtvarné umění

Jiří Slíva – Franz Kafka v grafice

6.5.2024 - 15.6.2024
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Kafku mě baví číst stále znovu. Říkám ‘baví’, a přitom si uvědomuji výrok Milana Kundery, že Kafka pro nás netrpěl, Kafka se pro nás bavil…

Detail
Výtvarné umění

Prostor pro světlo - Eva Brodská

2.5.2024 - 15.6.2024
Praha · Entrance Gallery

První výstava nové sezóny v galerii Entrance představí výběr děl z dlouholeté a koncentrované tvorby paní Evy Brodské.

Detail