Marius Kotrba

Sochy 21.8.2024 - 3.11.2024 • Malinovského nám. 2, Brno, Česká republika

Záměrem souborné výstavy Maria Kotrby je představit celoživotní sochařské a malířské dílo této významné osobnosti české výtvarné kultury přelomu 20. a 21. století

Více informací

Pro retrospektivní výstavní soubor budou vybrány práce ze všech oblastí umělcovy tvorby s důrazem na jejich souvislosti. Od počátečního období zůstával ústředním námětem Kotrbova díla člověk; inspirativní pro něj byly aktuální podněty vycházející z každodenního života, osobní prožitky, civilní témata symbolizující mezilidské vztahy. Ve své tvorbě se soustředil na duchovní hodnoty ovlivňující lidské bytí. V jeho díle lze sledovat vývoj výrazových prostředků a tvarosloví, směřování k lapidárnímu zjednodušení forem, aniž by se přitom vytrácela předmětnost. Napětí a emocionální náboj je vlastní všem oblastem jeho tvorby – plastikám, reliéfům, malbám i kresbám. Koncentrací na podstatné a soustředěním na intenzitu dosáhl Kotrba ve svých dílech obecné platnosti a nadčasových hodnot. Výstava zdůrazní hlavní aspekty jeho celoživotního uměleckého směřování nejen v rámci české kulturní scény, ale i v souvislosti s vývojem evropského umění od 80. let minulého století. Tento přístup umožní spolupráce se zkušeným vídeňským kurátorem Bertholdem Eckerem. Poprvé tak bude poskytnut nový pohled na Kotrbovu tvorbu nejen v kontextu české výtvarné kultury. Díky projektu budou uveřejněny okolnosti, které vedly jak ke vzniku plastiky Spravedlnost, která stojí před Správním soudem v Brně, tak řady jen uvažovaných, ale nerealizovaných soch pro centrum města. Výstavu doprovodí vydání monografie, kterou Dům umění připravuje ve spolupráci s ostravským Domem umění a Galerií hlavního města Prahy.

Marius Kotrba


Další události

Výtvarné umění

Elmgreen & Dragset: READ

16.11.2023 - 15.4.2024
Praha · Kunsthalle Praha

V rámci své první samostatné výstavy v České republice promění umělecké duo Elmgreen & Dragset prostory Kunsthalle Praha v imerzivní prostředí.

Detail
Výtvarné umění

Roman Brichcín – Večer v ateliéru

27.3.2024 - 18.4.2024
Praha · Galerie Art Praha

rádi bychom Vás za Galerii ART Praha informovali o chystané výstavě malíře Romana Brichcína s názvem Večer v ateliéru. Kurátorkou výstavy je Silvia L. …

Detail
Výtvarné umění

 Milan Knížák: Broken Mind

7.3.2024 - 18.4.2024
Opava · Galerie Cella

Výstava v Galerii Cella se zaměří na Knížákovu tvorbu spojenou se zvukem

Detail
Fotografie

Laboratoř Jaroslava Kučery

20.2.2024 - 18.4.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Výstava Laboratoř Jaroslava Kučery ukáže práci kameramana jako tvůrčí a uměleckou.

Detail
Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail