Ivo Křen

Výtvarné umění 14.9.2022 - 27.11.2022 • Zámek č. p. 3, Pardubice, Česká republika

Výstava Ivo Křena ve Východočeské galerii v Pardubicích

Ivo Křen (1964–2020) je s Pardubicemi spjat nejen jako se svým rodným městem a trvalým bydlištěm, ale rovněž jako kurátor sbírky skla ve Východočeském muzeu v Pardubicích a spoluzakladatel a teoretik pardubické skupiny Rubikon soustřeďující přední autory českého ateliérového skla. Vystudoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové a již při studiu se projevil jeho zájem o grafické techniky, který se postupně vyvinul v členství ve Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR. V technice linorytu kombinovaným příležitostně s monotypem nalezl prostor pro experimentování, jež přerostl v mistrovské ovládnutí vícebarevných soutisků z jedné postupně odrývané matrice. Až rituální a soustředěnou prací, kterou vyžaduje pečlivý soutisk stírající omezení provázející techniku linorytu, se přibližuje na hranici abstraktního malířského přístupu. Jedním z hlavních motivů Křenova díla se stalo nalézání něčeho nového a nepoznaného, až banálního, které dosud zůstávalo bez povšimnutí. Mezi jeho rané soubory patří Vykopávky (1997), v nichž odkrýval tajemné labyrinty a pokračoval v cyklu Zahrad (od 1998), k nimž se hledáním nových souvislostí vracel až do sklonku svého života. Tajemná zákoutí, krajiny s proměnlivými náladami a emocionálním působením byly pro Ivo Křena prostorem pro kontemplaci, uvědomování si drobných a všedních krás struktur a tvarů materiálů, jejich barevných zvláštností ve světelných proměnách. V tiscích osciluje emocionální napětí něčeho skrytého a tajuplného z prožitku atmosféry místa a jeho krás. Na autorské výstavě ve Východočeské galerii v Pardubicích vystavil Ivo Křen v roce 1999 linorytové tisky z cyklu Zahrady. Od té doby uplynulo mnoho let, v jejichž průběhu umělec částečně vybočoval z hlavní linie pohledů do přírodních scenérií a do děl se vkrádaly prvky figurativní stafáže, například cyklus Byli jsme tady (2009) nebo Hledání v čase neklidu (2009).

Ivo Křen


Další události

Výtvarné umění

Roman Brichcín – Večer v ateliéru

27.3.2024 - 18.4.2024
Praha · Galerie Art Praha

rádi bychom Vás za Galerii ART Praha informovali o chystané výstavě malíře Romana Brichcína s názvem Večer v ateliéru. Kurátorkou výstavy je Silvia L. …

Detail
Výtvarné umění

 Milan Knížák: Broken Mind

7.3.2024 - 18.4.2024
Opava · Galerie Cella

Výstava v Galerii Cella se zaměří na Knížákovu tvorbu spojenou se zvukem

Detail
Fotografie

Laboratoř Jaroslava Kučery

20.2.2024 - 18.4.2024
Zlín · Galerie G18 ve Zlíně

Výstava Laboratoř Jaroslava Kučery ukáže práci kameramana jako tvůrčí a uměleckou.

Detail
Užitné umění

Jubilejní 50.Veletrh starožitností Antiq …

18.4.2024 - 21.4.2024
Praha · Asociace starožitníků

Tématem jarního jubilejního již 50. veletrhu bude Skrytá hodnota starožitností - UDRŽITELNOST a slavnostní atmosféru doplní bohatý doprovodný program.

Detail
Výtvarné umění

Břetislav Malý - Soft Steel

20.3.2024 - 21.4.2024
Praha · Galerie U Betlémské kaple

Výstava Břetislava Malého v Galerie u Betlémské kaple

Detail