Ivan Ouhel, Momo Roselli

Výtvarné umění 29.4.2020 - 23.5.2020 • Voršilská 139/3, Praha, Česká republika

Po téměř třiceti letech vystavují společně ve stejné výstavní síni výtvarní umělci a přátelé Ivan Ouhel a Mimmo Roselli. 

Jejich tvorba se odvíjí stále ze stejného základu. U Ouhela je to malba, která, i když se svým viděním a cítěním pohybuje stále v prostoru přírody, odpoutává se od ní postupující abstrakcí - redukuje tvary a formy, zobecňuje a prožívá jejich dění a jevy a proměňuje je v události barvy, plochy, a jejich kontrastů, někdy až konfliktů. Jeho obrazy, jakkoliv emotivně a meditativně založené, pracují současně s geometrií, s liniemi a plochami, které proměnou obrazové konstrukce dávají obrazům další výrazové možnosti. V této poloze se také snadno dorozumívají s tvorbou Roselliho, vyrůstající naopak z minimalistických záznamů, linií a čar, nejprve v malých plochách desek a kreseb, z nichž vytváří často série a řady. Ty nejprve vyznačovaly plochu, kterou členily a rozměřovaly, v určitém okamžiku se však převracejí do prostoru. Linie prostor a věci propojují a vytvářejí jeho novou konstrukci. Pro Roselliho však tyto linie, vedené ze všech možných míst, ploch, stěn představují zároveň jinou formu komunikace. Důležitými pojmy jeho teoretických úvah jsou také dotyk, dotýkání (toccare) a vylaďování (accordatura). Dotýkání je pro oba důležitým pojmem – Ivan Ouhel se svými obrazy dotýká stále více principů přírodního dění, odkrývá jeho řád a vesmírné souvislosti, zatímco Roselli odkrývá možnosti jemné geometrie prostoru a liniemi jej propojuje a otevírá k další komunikaci.

Další události

Výtvarné umění

Martin Eder – The Fountain of Youth

3.11.2023 - 8.12.2023
Praha · DSC Gallery

Martin Eder se řadí mezi nejvýraznější německé umělce své generace. Pro prostory pražské DSC Gallery připravil samostatnou výstavu s názvem The Founta …

Detail
Výtvarné umění

Autopsie / Luboš Plný

25.10.2023 - 8.12.2023
Brno · Galerie Pitevna

Výstava Luboše Plného v Galerii Pitevna v Brně. Křest knihy Rozhovory s Lubošem Plným

Detail
Výtvarné umění

Der Pirnaer Kunstmarkt

9.12.2023 - 10.12.2023
Litomyšl · Iščuk Sergej

Sergej Iščuk se zůčastní prodejní výstavy umění v německé Pirně (nedaleko Drážďan).

Detail
Fotografie

Jiří Nováček: Verloren

26.10.2023 - 10.12.2023
JIhlava · Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě

Autorská výstava „Verloren“ Jiřího Nováčka objevuje svými záběry v „rozhodujících okamžicích“ především obyvatele starého kontinentu jako protagonisty …

Detail
Fotografie

Jaroslav Kučera: Lidé, které jsem potkal

14.9.2023 - 10.12.2023
Mělník · Galerie Ve Věži

Výstava je výběrem z dosavadního díla Jaroslava Kučery od počátku 70. let minulého století, vedeným napříč autorovými tematickými cykly.

Detail