František Kupka - ČECH

Výtvarné umění 25.10.2018 - 3.3.2019 • Ruská 2993 (Multifunkční aula Gong), Ostrava, Česká republika

Unikátní výstava děl Františka Kupky, průkopníka a jednoho z hlavních představitelů abstraktní malby a jedné z nejvýznamnějších osobností českého a světového umění vůbec.

František Kupka Jeden ze zakladatelů moderního výtvarného umění František Kupka byl výjimečným českým malířem, žijícím mezi Čechami a Francií. Narodil se v roce 1871 v Opočně, ve východních Čechách, strávil tam celé dětství a mládí, v polovině 90. let 19. století přes Vídeň odcestoval do Paříže, kde se usadil. Díky svému uměleckému přínosu se nesmazatelně zapsal do dějin české i světové výtvarné tvorby. Během studia v Praze a pobytu ve Vídni tvořil Kupka v duchu akademismu a symbolismu. Díky svému talentu získal stipendium ke studiu v Paříži, kam odešel v roce 1895. V Paříži byl přijat na Académii Julian a později na École des Beaux-Arts, při studiu si přivydělával různě – maloval průmyslové plakáty, ilustroval knihy, vytvářel satirické skici a vyučoval theosofii. V Paříži Kupka pod vlivem nově se formujících směrů začal vytvářet i vlastní abstraktní obrazy – stal se jedním z průkopníků orfismu, který přibližoval umění hudbě a poezii. Kupka tehdy jako jeden z prvních malířů maloval nejen barvy a tvary, ale také světla, zvuky a dojem, který v něm malované scenérie zanechaly. V roce 1912 na Salónu des Indépendants mezi kubisty i když on sám nechtěl být kategorizován do žádného uměleckého směru zcela abstraktní díla – obrazy Amorfa a Dvoubarevná Fuga. Kupkovo dílo nebylo dlouho náležitě doceněno, k čemu napomohl i jeho individualismus. Nicméně dnes patří mezi k nejoriginálnějším malířům 20. století a průkopníkům abstraktního umění.

Další události

Sochy

Eva Bystrianská, Monika Váňová Horčicová …

10.10.2023 - 5.12.2023
Tišnov · Galerie Josefa Jambora

Výstava zkoumá možné pohledy na prázdnotu, pomíjivost a konečnost jevů, věcí a bytostí, a věnuje se začátkům obsaženým v koncích.

Detail
Výtvarné umění

Igor Kitzberger - Zlatý věk

28.10.2023 - 6.12.2023
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Výstava soch Igora Kitzbergera v galerii Art Chrudim

Detail
Výtvarné umění

Wona Wena. To be continued ...

28.10.2023 - 6.12.2023
Chrudim · Galerie ART - Chrudim

Výstava mladé autorky Wona Wena v galeii Art Chrudim

Detail
Výtvarné umění

Martin Eder – The Fountain of Youth

3.11.2023 - 8.12.2023
Praha · DSC Gallery

Martin Eder se řadí mezi nejvýraznější německé umělce své generace. Pro prostory pražské DSC Gallery připravil samostatnou výstavu s názvem The Founta …

Detail
Výtvarné umění

Autopsie / Luboš Plný

25.10.2023 - 8.12.2023
Brno · Galerie Pitevna

Výstava Luboše Plného v Galerii Pitevna v Brně. Křest knihy Rozhovory s Lubošem Plným

Detail