Před dvěma týdny zemřel ve věku nedožitých 86 let malíř Jan Kubíček (1927 - 2013). Patřil k nejvýznamnějším autorům poválečné racionální geometrické abstrakce u nás. Galerie hlavního města Prahy na duben příštího roku připravuje autorovu retrospektivu, my si jej připomeňme desítkou nejúspěšnějších děl prodaných v uplynulých letech na aukčním trhu.
Díla Jana Kubíčka se v našich aukcích začala výrazněji objevovat teprve poměrně nedávno, spolu s tím, jak měnící se nabídka aukčních domů začala více reflektovat existenci našeho poválečného a současného umění a jeho vývojový potenciál pro novou společenskou vrstvu sběratelů. Cenovou hranici půl milionu korun překročila Kubíčkova abstrakce poprvé v roce 2010. Autorský rekord se dosud nachází na částce 840 tisíc korun (včetně provize), kterou dosáhl olej Dělení půlkruhu v červnu roku 2012, kdy jeho cena na sále vylétla přesně dvojnásobně.
Retrospektiva Jana Kubíčka je Galerií hlavního města Prahy plánována na duben příštího roku. Je tedy možné, že teprve na ni trh příslušně cenově a nabídkově zareaguje. Kurátorem výstavy bude Hans Peter Riese, německý novinář, který od 60. let 20. století popularizoval české umění v německých médiích. Sběratel, který léta píše zejména pro Frankfurter Algemeine Zeitung, představil svou sbírku v létě 2011 v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.
"Skvělí umělci, jako jsou Kratina, Boudník nebo Kubíček, přestali být v době normalizace Západem vnímáni,“ řekl tehdy v souvislosti s kutnohorskou výstavou pro Český rozhlas. K umělcům, které Riese podporoval už od 60. let, kdy působil v Praze jako rozhlasový zpravodaj, patřil kromě Jana Kubíčka například Zdeněk Sýkora, později i Jiří Kolář. V Rieseho sbírce se dnes nachází na tři stovky obrazů, plastik a grafik.
Art+Antiques přinesl rozhovor s Janem Kubíčkem v září 2010 (http://www.artcasopis.cz/clanky/neni-cas-na-teoretizovani ). Otázky mu tehdy kladla Magdalena Juříková, současná ředitelka Galerie hlavního města Prahy.
Jan Kubíček (1927) pocházel z Kolína. Studoval na VŠUP (1948–54) a scénografii na AMU (1954–57). Ještě v Kolíně se sblížil s Jiřím Balcarem (1927–1968). Oba se v počátcích zajímali o existenciální a civilistní poetiku města. Později jeho cesta vedla k abstrakci. Začal litými laky a pokračoval etapou lettrismu až k prvním obrazům s řazením, dělením a fázováním geometrických elementů. Jeho konstruktivní tvorba měla značný ohlas zejména v Německu, kde proběhla řada výstav mapujících tuto tendenci (mimo jiné: 1967 Konstruktive Tendenzen aus der Tschechoslowakei (Studiogalerie der J. W. Goethe Universität, Frankfurt nad Mohanem, kterou organizovali Hans-Peter Riese a Zdeněk Felix). Jan Kubíček pak od roku 1968 vystavoval v SRN často samostatně. Doma se účastnil výstav Klubu konkretistů a legendárního projektu Nová citlivost v roce 1968. Od roku 1963 byl členem Skupiny Křižovatka (J. Kolář, B. Kolářová, Z. Sýkora, K. Malich, O. Slavík, V. Burda a další). Jeho poslední domácí velká retrospektiva proběhla v Českém muzeu výtvarných umění v roce 1995. Od padesátých let se věnoval také fotografii, kterou vystavoval v Brně (1985, J. Valoch) Kolíně (Funkeho Kolín 2009, H. Musilová). Významnou stopu zanechal také v grafickém designu, zejména v tvorbě plakátů. V současnosti se věnuje malbě a volné grafice. Je zastoupen v řadě významných českých a německých muzeí a galerií a soukromých sbírkách a také například ve Fundatión Soto v Bolívaru. V říjnu či listopadu by měl mít průřezovou výstavu v Galerii Zlatá husa.
Zdroj: www.artplus.cz, www.artcasopis.cz
text Chmelařová Marcela