Jan Kubíček - malíř abstraktních obrazů

Umění a design - obrázek

Přehled nejdražších děl a chystaná retrospektiva Jana Kubíčka (1927 - 2013), autora poválečné racionální geometrické abstrakce u nás.

Jan Kubíček - malíř abstraktních obrazů Přehled nejdražších děl a chystaná retrospektiva Jana Kubíčka (1927 - 2013), autora poválečné racionální geometrické abstrakce u nás.

Před dvěma týdny zemřel ve věku nedožitých 86 let malíř Jan Kubíček (1927 - 2013). Patřil k nejvýznamnějším autorům poválečné racionální geometrické abstrakce u nás. Galerie hlavního města Prahy na duben příštího roku připravuje autorovu retrospektivu, my si jej připomeňme desítkou nejúspěšnějších děl prodaných v uplynulých letech na aukčním trhu.
Díla Jana Kubíčka se v našich aukcích začala výrazněji objevovat teprve poměrně nedávno, spolu s tím, jak měnící se nabídka aukčních domů začala více reflektovat existenci našeho poválečného a současného umění a jeho vývojový potenciál pro novou společenskou vrstvu sběratelů. Cenovou hranici půl milionu korun překročila Kubíčkova abstrakce poprvé v roce 2010. Autorský rekord se dosud nachází na částce 840 tisíc korun (včetně provize), kterou dosáhl olej Dělení půlkruhu v červnu roku 2012, kdy jeho cena na sále vylétla přesně dvojnásobně.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Retrospektiva Jana Kubíčka je Galerií hlavního města Prahy plánována na duben příštího roku. Je tedy možné, že teprve na ni trh příslušně cenově a nabídkově zareaguje. Kurátorem výstavy bude Hans Peter Riese, německý novinář, který od 60. let 20. století popularizoval české umění v německých médiích. Sběratel, který léta píše zejména pro Frankfurter Algemeine Zeitung, představil svou sbírku v létě 2011 v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře.

"Skvělí umělci, jako jsou Kratina, Boudník nebo Kubíček, přestali být v době normalizace Západem vnímáni,“ řekl tehdy v souvislosti s kutnohorskou výstavou pro Český rozhlas. K umělcům, které Riese podporoval už od 60. let, kdy působil v Praze jako rozhlasový zpravodaj, patřil kromě Jana Kubíčka například Zdeněk Sýkora, později i Jiří Kolář. V Rieseho sbírce se dnes nachází na tři stovky obrazů, plastik a grafik.

foto k článkufoto k článkufoto k článku

Art+Antiques přinesl rozhovor s Janem Kubíčkem v září 2010 (http://www.artcasopis.cz/clanky/neni-cas-na-teoretizovani ). Otázky mu tehdy kladla Magdalena Juříková, současná ředitelka Galerie hlavního města Prahy.

Jan Kubíček (1927) pocházel z Kolína. Studoval na VŠUP (1948–54) a scénografii na AMU (1954–57). Ještě v Kolíně se sblížil s Jiřím Balcarem (1927–1968). Oba se v počátcích zajímali o existenciální a civilistní poetiku města. Později jeho cesta vedla k abstrakci. Začal litými laky a pokračoval etapou lettrismu až k prvním obrazům s řazením, dělením a fázováním geometrických elementů. Jeho konstruktivní tvorba měla značný ohlas zejména v Německu, kde proběhla řada výstav mapujících tuto tendenci (mimo jiné: 1967 Konstruktive Tendenzen aus der Tschechoslowakei (Studiogalerie der J. W. Goethe Universität, Frankfurt nad Mohanem, kterou organizovali Hans-Peter Riese a Zdeněk Felix). Jan Kubíček pak od roku 1968 vystavoval v SRN často samostatně. Doma se účastnil výstav Klubu konkretistů a legendárního projektu Nová citlivost v roce 1968. Od roku 1963 byl členem Skupiny Křižovatka (J. Kolář, B. Kolářová, Z. Sýkora, K. Malich, O. Slavík, V. Burda a další). Jeho poslední domácí velká retrospektiva proběhla v Českém muzeu výtvarných umění v roce 1995. Od padesátých let se věnoval také fotografii, kterou vystavoval v Brně (1985, J. Valoch) Kolíně (Funkeho Kolín 2009, H. Musilová). Významnou stopu zanechal také v grafickém designu, zejména v tvorbě plakátů. V současnosti se věnuje malbě a volné grafice. Je zastoupen v řadě významných českých a německých muzeí a galerií a soukromých sbírkách a také například ve Fundatión Soto v Bolívaru. V říjnu či listopadu by měl mít průřezovou výstavu v Galerii Zlatá husa.

Zdroj: www.artplus.cz, www.artcasopis.cz
text Chmelařová Marcela

Jan Kubíček - malíř abstraktních obrazů ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

Neklidná krása od Podhrázského vystavena v Praze

Teprve čtrnáct let po své smrti se výtvarník a sochař Stanislav Podhrázský dočkal retrospektivní výstavy. Díla významného představitele české poválečné umělecké scény shr … Celý článek

Umění a design - obrázek

Baťovský Zlín jako leporelo: ze stránek roste bota, mrakodrap i Prior

Student designu Pavel Coufalík vymyslel originální knihu o baťovském Zlínu. S pomocí skládaček a uměleckých snímků připomíná baťovskou architekturu, historické trolejbusy … Celý článek

Umění a design - obrázek

Čeští EHB vytvořili porcelán potištěný střihy z Burdy

Eliza Hugo-Bader a Miloš Němec pod značkou EHB společně vytvořili limitovanou edici porcelánu s autorským tiskem, který je reakcí na střihy časopisu Burda. Sada porcelánu … Celý článek

Umění a design - obrázek

Otakar Kubín (1883 - 1969)

Letos si připomínáme výročí 130 let od narození význačného českého malíře a grafika světového formátu Otakara Kubína (Othon Coubine) 22.10.1883 (Boskovice) - 17.10.1969 … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama