Baťovský Zlín jako leporelo: ze stránek roste bota, mrakodrap i Prior
Student designu Pavel Coufalík vymyslel originální knihu o baťovském Zlínu. S pomocí skládaček a uměleckých snímků připomíná baťovskou architekturu, historické trolejbusy nebo reklamní plakáty. Uspěl s ní ve třech soutěžích.
Nejdřív si pohrajete s měnícím se obrázkem, pak ze stránky vyroste baťovský čtvrtdomek a nakonec si z průhledných fólií poskládáte mapu sítě MHD od jejího založení po současnost. Kniha o baťovském Zlínu, kterou vymyslel a vyrobil student designu Pavel Coufalík, je skutečným originálem.Sedmadvacetiletý student Pavel Coufalík na ní pracoval celý rok.
Publikace vyhrála v mezinárodní soutěži Talent designu 2012 v kategorii Grafický design. Současně získala i Cenu primátora města Zlína. První místo jí přidělila také porota pražské soutěže Fenomén kniha. Kniha získala i Hlavní cenu v soutěži Národní cena za studentský design 3013. Coufalíkova kniha plná grafických prvků, vizuálních vychytávek a důmyslných skládaček v jedné z kategorií vyhrála. A není to její první vítězství. Předtím nadchla i porotu pražské soutěže Fenomén kniha.
Jako skládačkové leporelo
Dospělým může kniha připomínat dobu, kdy jako děti četli leporelové pohádkové knížky. Hlavně ty, ve kterých díky skládačkovým stránkám téměř ožívali princezny, draci i zvířata.
Tady zase ze stránek vystupuje malý papírový mrakodrap, typický žlutý baťovský střevíček, letadlo, ve kterém se zřítil Tomáš Baťa, nebo obchodní dům Prior. Všechno navíc v téměř dokonalé kopii původní podoby, kterou znají už jen pamětníci.
"Radil jsem se občas i se svým dědou, který byl velký baťovec," prozradil sedmadvacetiletý student. Po zlínské univerzitě teď pokračuje na pražské uměleckoprůmyslové škole.
Kniha má 200 stran a na první pohled upoutá už její obálka. Fotografie několika modulů baťovských oken totiž tvoří typický baťovský dům ozvláštněný fólií známou z pohlednic. "Při naklonění se v ní obrázky prohazují," vysvětlil Coufalík. Při listování se pobaví dospělí i děti. Mezi stránkami s graficky zpracovanými historickými fotografiemi a krátkými texty se totiž skrývají trojrozměrné modely. A z placaté skládačky najednou vyrůstají napodobeniny známých zlínských budov.
"Složité bylo vymyslet skládání tak, aby to kopírovalo půdorys a zároveň se to dalo složit do stránek," popsal náročnost práce Coufalík. Například budova Baťova mrakodrapu je díky tomu ztvárněná i s výtahovými šachtami nebo přístřešky na strojovny. "To jsem vymýšlel několik dní. Třeba se čtvrtdomkem takový problém nebyl," srovnal.
Netradiční fotografie města
Pamětníci si v knize mohou díky papírové skládačce ze všech stran prohlédnout letadlo, ve kterém se Tomáš Baťa zřítil a zahynul. Stejně se dá pozorovat i Dům umění nebo trolejbus ze 60. let. Originální zpracování je vidět na každé straně. "Chtěl jsem knihu pojmout více umělecky," zdůraznil Coufalík. Mladý designér například jednu z šesti kapitol věnoval reklamním plakátům firmy Baťa. Seskládal je tak, že při pohledu z dálky z nich ve světlé barvě jakoby vystupuje slovo Baťa. V poslední kapitole zase připomíná přeměnu Zlína na Gottwaldov a přidává fotografii baťovské zdi, na které ještě před jejím zbouráním nafotil gottwaldovská hesla. Z historických údajů vychází i mapy MHD nebo samotného města, které autor ukazuje pomocí průhledných fólií.
Zatím jediný originál
Připravit takto netradiční publikaci trvalo mladému designérovi rok. Stále na ní však pracuje a rád by ji doplnil ještě o další kapitoly. "Třeba o Baťově institutu nebo Kongresovém centru," vysvětlil. Nápad, který zaujal porotu i diváky talentové soutěže a mohl by být originálním dárkem, se zatím do tisku nedostal. "Skládačky jsem dělal ručně a trvalo to docela dlouho. Což je pro výrobu problém," prohlásil. "Ale už vím, jak se to dá zjednodušit," naznačil Coufalík.
Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/student-pavel-coufalik-vytvoril-knihu-o-batovskem-zlinu-pzc-/architektura.aspx?c=A130328_1910188_zlin-zpravy_ras
Publisher: iUmeni.cz
Baťovský Zlín jako leporelo: ze stránek roste… - www.iUmeni.cz (2013)
Zpět na výpisZ ostatních rubrik
- Vychází Mářiny paměti, nové vydání knihy U Janáčků podle vyprávění Marie Stejskalové, hospodyně v rodině Leoše Janáčka.
Originály ilustrací jsou k vidění v Památníku Leoše Janáčka …
Kategorie: Recenze - AVU 1985
Výstava absolventů AVU Praha po 40. letech jejich studia
Kategorie: Události - Antikvariát Dlážděná - Aukce sběratelských pohlednic - 5.10. 2023
Antikvariát Dlážděná, „legendární Dlážděnka“, představuje na…
Kategorie: Aukční zpravodajství - Vladimir 518: Architektura 58–89
Třetí ze série přednášek Vladimira 518, které mapují aspekty…
Kategorie: Videa - Den Architektury bude letos objevovat konstrukce a připomene dílo Santiniho i Pragera
Konec září a začátek října bude opět patřit architektuře. Ne…
Kategorie: Architektura