Baťovský Zlín jako leporelo: ze stránek roste bota, mrakodrap i Prior

Umění a design - obrázek Student designu Pavel Coufalík vymyslel originální knihu o baťovském Zlínu. S pomocí skládaček a uměleckých snímků připomíná baťovskou architekturu, historické trolejbusy nebo reklamní plakáty. Uspěl s ní ve třech soutěžích.

Nejdřív si pohrajete s měnícím se obrázkem, pak ze stránky vyroste baťovský čtvrtdomek a nakonec si z průhledných fólií poskládáte mapu sítě MHD od jejího založení po současnost. Kniha o baťovském Zlínu, kterou vymyslel a vyrobil student designu Pavel Coufalík, je skutečným originálem.Sedmadvacetiletý student Pavel Coufalík na ní pracoval celý rok.

Publikace vyhrála v mezinárodní soutěži Talent designu 2012 v kategorii Grafický design. Současně získala i Cenu primátora města Zlína. První místo jí přidělila také porota pražské soutěže Fenomén kniha. Kniha získala i Hlavní cenu v soutěži Národní cena za studentský design 3013. Coufalíkova kniha plná grafických prvků, vizuálních vychytávek a důmyslných skládaček v jedné z kategorií vyhrála. A není to její první vítězství. Předtím nadchla i porotu pražské soutěže Fenomén kniha.

Jako skládačkové leporelo

foto k článkuDospělým může kniha připomínat dobu, kdy jako děti četli leporelové pohádkové knížky. Hlavně ty, ve kterých díky skládačkovým stránkám téměř ožívali princezny, draci i zvířata. Tady zase ze stránek vystupuje malý papírový mrakodrap, typický žlutý baťovský střevíček, letadlo, ve kterém se zřítil Tomáš Baťa, nebo obchodní dům Prior. Všechno navíc v téměř dokonalé kopii původní podoby, kterou znají už jen pamětníci.

"Radil jsem se občas i se svým dědou, který byl velký baťovec," prozradil sedmadvacetiletý student. Po zlínské univerzitě teď pokračuje na pražské uměleckoprůmyslové škole.

Kniha má 200 stran a na první pohled upoutá už její obálka. Fotografie několika modulů baťovských oken totiž tvoří typický baťovský dům ozvláštněný fólií známou z pohlednic. "Při naklonění se v ní obrázky prohazují," vysvětlil Coufalík. Při listování se pobaví dospělí i děti. Mezi stránkami s graficky zpracovanými historickými fotografiemi a krátkými texty se totiž skrývají trojrozměrné modely. A z placaté skládačky najednou vyrůstají napodobeniny známých zlínských budov.

"Složité bylo vymyslet skládání tak, aby to kopírovalo půdorys a zároveň se to dalo složit do stránek," popsal náročnost práce Coufalík. Například budova Baťova mrakodrapu je díky tomu ztvárněná i s výtahovými šachtami nebo přístřešky na strojovny. "To jsem vymýšlel několik dní. Třeba se čtvrtdomkem takový problém nebyl," srovnal.

Netradiční fotografie města

foto k článkuPamětníci si v knize mohou díky papírové skládačce ze všech stran prohlédnout letadlo, ve kterém se Tomáš Baťa zřítil a zahynul. Stejně se dá pozorovat i Dům umění nebo trolejbus ze 60. let. Originální zpracování je vidět na každé straně. "Chtěl jsem knihu pojmout více umělecky," zdůraznil Coufalík. Mladý designér například jednu z šesti kapitol věnoval reklamním plakátům firmy Baťa. Seskládal je tak, že při pohledu z dálky z nich ve světlé barvě jakoby vystupuje slovo Baťa. V poslední kapitole zase připomíná přeměnu Zlína na Gottwaldov a přidává fotografii baťovské zdi, na které ještě před jejím zbouráním nafotil gottwaldovská hesla. Z historických údajů vychází i mapy MHD nebo samotného města, které autor ukazuje pomocí průhledných fólií.

Zatím jediný originál

foto k článkuPřipravit takto netradiční publikaci trvalo mladému designérovi rok. Stále na ní však pracuje a rád by ji doplnil ještě o další kapitoly. "Třeba o Baťově institutu nebo Kongresovém centru," vysvětlil. Nápad, který zaujal porotu i diváky talentové soutěže a mohl by být originálním dárkem, se zatím do tisku nedostal. "Skládačky jsem dělal ručně a trvalo to docela dlouho. Což je pro výrobu problém," prohlásil. "Ale už vím, jak se to dá zjednodušit," naznačil Coufalík.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/student-pavel-coufalik-vytvoril-knihu-o-batovskem-zlinu-pzc-/architektura.aspx?c=A130328_1910188_zlin-zpravy_ras

Publisher: iUmeni.cz

Baťovský Zlín jako leporelo: ze stránek roste… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další umění a design


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Prostořekost

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder