Nová Pet Tropicana - výstava plastik sochařky Veroniky Richterové ve skleníku Fata Morgana

Umění a design - obrázek

Unikátní výstava NOVÁ PET TROPICANA jejíž autorkou je sochařka Veronika Richterová, která se už bezmála 20 let zabývá uměleckou recyklací a tvorbou barevných plastik z použitých PET lahví.

Svá plastová díla poprvé představila v botanické zahradě již v roce 2010. Nová výstava je inspirovaná převážně tropickou flórou a objekty byly vytvořené mezi lety 2010 až 2023. Setkáte se s fantastickými rostlinami, které nikde nerostou, ale i neobyčejnými květy orchidejí, strelicií nebo lotosů. Rostlinný svět doplní i živočichové, kromě krokodýla to bude labuť, motýli nebo nenápadné lupenitky, které možná odhalí jenom pozorný návštěvník. Součástí přehlídky jsou také workshopy s Veronikou Richterovou či večerní komentované prohlídky skleníku Fata Morgana.

Na co se můžete těšit

Nová výstava navazuje na přehlídku PET TROPICANA z r. 2010, kdy bylo ve skleníku Fata Morgana k vidění na 60 exponátů rostlin a zvířat vytvořených z PET lahví.

foto k článkuNyní skleník Fata Morgana téměř na tři měsíce „osídlí“ na 130 objektů, rostlin, hub a zvířat, které Veronika Richterová od roku 2010 vytvořila z nasbíraných plastových nápojových lahví. Inspirací jí byly cesty do tropických krajin, například do Kambodži, Japonska, ale i na Kanárské ostrovy nebo karibský Gaudeloupe. Plastové objekty naleznou návštěvníci v celém skleníku Fata Morgana.

foto k článkuDíla jsou rozmístěna podle biotopů, takže v první části, která je věnována suchomilným rostlinám, budou k vidění nejrůznější sukulenty, kaktusy nebo bambusy. Druhá část tropického deštného lesa bude věnována tropickým rostlinám a v poslední části skleníku, která prezentuje flóru horských oblastí budou zejména houby a masožravé rostliny. Plastiky se také budou vznášet nad hlavami návštěvníků, u vodopádu, nebo se stanou součástí jezírka.

Najdou se zde i dvě díla, která upomínají na výstavu v roce 2010, a to bude oblíbený krokodýl vznášející se na hladině jezírka a kaloni, kteří se zabydlí v dutině kmene.

Výstava je k vidění v prostorách tropického skleníku Fata Morgana od 19. ledna do 7. dubna.

Autorský workshop Pet Artu – Doprovodný program výstavy

SVĚTLO A STÍN: KVĚTY FATY
foto k článku workshop pro děti (8–15 let), 9. 3. (sobota), 11.00–12.30, Výstavní sál v Ornamentální zahradě
Inspirováni vegetací i výstavou ve skleníku Fata Morgana si vytvoříme vlastní tropickou zahradu plnou fantastických květů. Pod vedením sochařky Veroniky Richterové se naučíme, jak zacházet s nástroji tak, aby nám obyčejná pet lahev pod rukama rozkvetla. Máte-li doma pet lahev zajímavé barvy, doneste si jí s sebou. Tento workshop je určený pro děti ve věku od 8 do 15 let bez přítomnosti rodičů či jiného dospělého doprovodu.
Počet míst na workshop je omezen, nutná rezervace míst na e-mailu níže.

SVĚTLO A STÍN: FASCINACE PLASTY
workshop pro dospělé, 9. 3. (sobota), 14.00–16.00, Výstavní sál v Ornamentální zahradě
Obklopeni barevnými pet lahvemi se ponoříme do tvorby rostlinných objektů. Se sochařkou Veronikou Richterovou budeme objevovat zákonitosti práce s plasty a bezbřehé možnosti kombinací barev a tvarů. Na závěr objekty rozpohybujeme ve hře světel a stínů. Tento workshop je určen výhradně dospělým osobám bez doprovodu dětí.
Počet míst na workshop je omezen, nutná rezervace míst na e-mailu níže.

Cena: 250 Kč/workshop na osobu (platba v hotovosti na místě)
Na workshopy je nutná rezervace míst předem na e-mailu katerina.alexova@botanicka.cz. Do e-mailu napište o jaký workshop máte zájem (pro děti nebo dospělé), vaše jméno a případně jméno dítěte, pro které workshop rezervujete a vaše telefonní číslo.

VEČERNÍ KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY SKLENÍKEM FATA MORGANA A VÝSTAVOU PET TROPICANA
Fantastická díla z výstavy NOVÁ PET TROPICANA obohatí i oblíbené komentované večerní prohlídky skleníku Fata Morgana. Série večerních procházek exotickým prostředím začíná v pátek 19. ledna. Návštěvníci mohou během nich kromě fantazie a zraku zapojit i další smysly – sluch a čich. Jedinečným zážitkem je bezesporu hlasité „kvákání“ tropických žabek druhu bezblanka skleníková.

Veronika Richterová a Pet Art

Veronika Richterová je výtvarnice, malířka a sochařka. Vystudovala pražskou Umprum a absolvovala stáž v Paříži. Od 90. let je na volné noze, zpočátku se věnovala malbě a smaltovaným plastikám, vytvořila kromě jiného například sochy pro pražskou zoologickou zahradu a od roku 2004 se zabývá PET artem.

foto k článkuMá za sebou na 50 samostatných výstav doma i v zahraničí, v Praze se naposledy představila na přelomu 2019 - 2020 v Galerii Makráč. Její nejnovější realizace, tři velké „křišťálové“ lustry, jsou k vidění v Café Savoy v Praze. Příležitostně pracuje i s jinými materiály, například pro město Kladno vytvořila v roce 2022 rozměrnou mozaiku Endemity na téma květin. Část tropických rostlin pro výstavu NOVÁ PET TROPICANA pochází z roku 2019, kdy se Veronika Richterová tímto tématem intenzivně zabývala v rámci projektu o recyklaci pro obchodní dům Printemps v Paříži. Její instalace ve výloze představovala džungli.


Nová Pet Tropicana - výstava plastik sochařky Veroniky Richterové ve skleníku Fata Morgana ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Otevírací doba skleníku Fata Morgana je od ÚTERÝ do NEDĚLE:
leden-únor: od 9.00 do 16.00
březen-říjen: od 9.00 do 19.00
Výstava je v ceně standardního vstupného do areálu botanické zahrady, tedy v ceně je jak vstup do areálu botanické zahrady a všech expozic, tak na výstavu Nová PET Tropicana a další akce konané tou dobou (nemají-li speciální poplatek jako např. komentované prohlídky, workshopy...)
19. 1. - 7. 4. 2024

Další články

Umění a design - obrázek

Platforma uMĚNÍM spustila největší mapu vzdělávacích programů pro kreativní učen …

Nový projekt je určen pedagogům, rodičům i kulturním subjektům, uMĚNÍM zároveň zve na čtvrtý ročník Festivalu umění a kreativity ve vzdělávání. Celý článek

Umění a design - obrázek

Galerie Václava Chada ve Zlíně slaví 10 let. U příležitosti oslav chystá výroční …

Kulatých deset let své existence slaví v tomto roce Galerie Václava Chada sídlící na zámku ve Zlíně. Má za sebou 71 výstav a pro letošek chystá řadu dalších. Včetně té, k … Celý článek

Umění a design - obrázek

Klimt s Beethovenem zlepšují náladu a snižují stres

Podle vídeňských vědců se lidem v přítomnosti známého díla Beethovenův vlys od Klimta zlepšuje nálada a snižuje hladina stresu. Ještě lepšího výsledku lze dosáhnout při s … Celý článek

Umění a design - obrázek

HaDivadlo slaví výročí 20 let ve funkcionalistické Alfa pasáži v srdci Brna

S příchodem nového roku tomu bude již dvacet let, co se alternativní scéna HaDivadlo přesídlila do prostor bývalého kina Alfa v brněnské Alfa pasáži. Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Jubilejní 50.ANTIQUE - prodejní veletrh starožitností Praha 18-21.4.2024 - imgReklama