Motýlek z českého studia Yakobium si doletěl pro světové prestižní ocenění

Umění a design - obrázek

Jiří Anděl a Pete Isev stojí za značkou a výtvarným projektem YAKOBIUM. V dubnu získali stříbrné ocenění na světové prestižní soutěži ART DESIGN AWARD v Itálii.

V konkurenci tisíců návrhů, zaujal porotu motýlek ke společenskému oděvu, vyrobený z pískovce unikátní technologií. Počet Čechů, kteří na italské přehlídce v minulosti uspěli v kategorii šperk, by se dal spočítat na prstech.

foto k článkuYakobium je umělecké a designérské studio, jehož členové sami vyvinuli technologiický proces, která dává pískovci, jako materiálu, zcela nový rozměr. Ponechává mu přírodní vlastnosti až na jednu, jeho přirozenou drolivost a křehkost umí výtvarníci přeměnit na odolnost a pevnost. Tvůrce inspirovaly přírodní skalní útvary Českého ráje. Každý jednotlivý produkt je originální a ručně dokončený. Anděl s Isevem vytváří objekty připomínající přírodu, přitom ji ale udržují nedotčenou. Nebojí se nových uměleckých výzev, po premiéře až magicky působící lampy a společenského motýlku, chtějí představit i mimořádně osobitou řadu doplňků z pískovce.

Kde berete inspiraci k vašim návrhům?

Anděl: Design je inspirován mými častými návštěvami Českého ráje, jeho jedinečnými skalními útvary. Téměř každý, kdo pískovcové útvary navštíví je ohromen. Jsou právem označovány jako přírodní dědictví, které má být zachováno pro budoucí generace. Mnoho lidí, které známe, by chtělo mít kousek pískovcové skály doma. A tam se objevila hlavní myšlenka. Navrhnout mimořádnou strukturu bez poškození přírody, a pomocí těchto znalostí postavit jedinečný, funkční a vizuálně atraktivní objekt. Jako vůbec první produkt byl navržen světelný objekt Yakobium Cube Light.

foto k článkuProč jste se rozhodli pro výrobu světelné pískovcové kostky? Co má vlastně připomínat?

Isev: Jde o pískovou skulpturu obohacenou o světelný zdroj, evokovat má odlesky slunečního světla na pískovcových skalách. Byla to náročná výtvarná i výrobní cesta, ale výsledek je krásný. Doma tak můžete mít přírodní pískovec, který s vámi stárne, a přitom si volíte intenzitu osvětlení. Ranní východ slunce, kdy paprsky prosvětlují zvětralou pískovcovou skálu, můžete mít doma a klidně i v sedm hodin večer. Světelná skulptura sama o sobě není nikterak malá, přirozeně jsme proto začali přemýšlet, co by mohlo být menší položkou našeho výrobního programu. BOW TIE, tedy společenský motýlek byl okamžitým kandidátem.

Jde skutečně o mimořádnou věc. Jaké jsou vaše další plány pro tento oceněný design?

Isev: Musíme prozkoumat možnosti, jak přilákat módní značky pro budoucí spolupráci. Chtěli bychom se posouvat s designem motýlků, ale i jiných doplňků dál.

Jak dlouho trval proces od návrhu k prvnímu motýlku?

Isev: Jelikož projekty děláme v našem volném čase, protože jinak jsme zaměstnáni v jiných firmách, tak strávený čas je delší, než u projektů, kde je stanoven přesný termín. Bavíme se zde o několika měsících.

foto k článkuPrvním vaším objektem z pískovce byla lampa Yakobium Cube light. Proč jste se následně vrhli na módní doplněk?

Anděl: Motivovala nás snaha představit pískovec tam, kde by ho nikdy nikdo nečekal. A společenský oděv taková oblast zcela jistě je. Chtěli jsme posunout hranice vnímání kombinace jednotlivých materiálů o kus dál a myslím, že se nám to podařilo. Motýlek, ač z pískovce, je lehčí, než někteří jeho dřevění „příbuzní“.

Kdo je vaším cílovým zákazníkem, kdo si podle vás lampu nebo motýlka koupí?

Isev: Každý, kdo chce vystoupit z davu. Samozřejmě bychom rádi vytvořili úzký vztah se zavedenými módními značkami a společně jsme navrhli jedinečné kousky, které odpovídají jejich značce a produktové řadě.

Co myslíte, že odlišuje tento design od jiných podobných nebo připomínajících konceptů?

Anděl: Podle našich znalostí neexistuje žádný podobný koncept. Existuje celá řada různých vzorů a materiálů používaných k výrobě motýlků, ale dosud nebyl žádný skulpturně tvarovaný z pískovce. Sami jsem si vyvinuli technologiický proces výroby. Takže vlastně nic podobného na světě ani nenajdete.

foto k článkuJak jsi vůbec přišel s názvem pro tento design? Co to znamená?

Isev: Je to jednoduché. Nemuseli jsme nic dlouho vymýšlet. Jak je patrné, je to motýlek a je to hlavně náš motýlek. Yakobium Bow Tie. Chtěl bych ještě doplnit, že Yakobium Sandstone Bow Tie se vyrábí v malých, číslovaných a podepsaných sériích. Je to tedy vynikající sběratelská položka

Jak se postupuje od okamžiku, kdy si řeknete, že chcete přijít s něčím novým? Dejme tomu, že víte, že chcete vytvořit motýlka ke společenskému obleku…

Andel: Tak jako vždy a při každé práci… Vezmete si tušku a papír, to je základ. Potom přijde na řadu 2D a 3D design, konstrukce, vykreslování, brusný papír, dláta, atd...

Pracovní postup výroby je unikátní. Přesto, konzultovali jste vznik technologie s někým?

Anděl: Náš technologický proces výroby jsme vymysleli, ale naše nápady samozřejmě konzultujeme a následně vytváříme i se specialisty, pokud se dostaneme do té míry, že nám chybí určité odborné znalosti, nebo dovednosti.

Isev: Je to důležitá věc, aby vše vypadalo a fungovalo jak má. Technologický proces hraje v naší práci s pískovcem obrovskou roli. Výzvou bylo navrhnout produkt tak, aby byl nejen esteticky příjemný, ale také funkční, lehký, ale odolný, aby se snadno nerozbil.

Jak vás mohou zájemci o unikáty z pískovce kontaktovat?

Mohou navštívit www.yakobium.com nebo se mohou podívat na Instagram, Facebook a Pinterest, stačí přidat / yakobium. A samozřejmě máme také e-mail: contact@yakobium.co

Motýlek z českého studia Yakobium si doletěl pro světové prestižní ocenění ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

KOVOLITEC KAREL BARTÁK

Jednou z pozoruhodných položek v nedávné aukci Arthouse Hejtmánek bylo fotografické album dokumentující práce kovolitce Karla Bartáka. Celý článek

Umění a design - obrázek

Frank Kupka - Čtyři příběhy bílé a černé / Quatres histoires de blanc et noir

V září 1925 Kupka přerušil malování, aby se plně věnoval práci na svém souboru dřevorytů „Čtyři příběhy bílé a černé“, který lze považovat za slovník jeho formálního tvar … Celý článek

Umění a design - obrázek

Je rozhodnuto, Zlatá stuha 2020 zná své laureáty

Letošní slavnostní předání výročních cen Zlatá stuha se sice vzhledem k nepříznivým okolnostem přesunulo na podzim, ale poroty všech částí vybraly ty nejlepší knihy už te … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- večerní aukce - 7.12.2023 - imgReklama