Centrum designu a architektury není v Praze

Umění a design - obrázek

V jihočeském městě Prachatice narazíte hned na tři centra a ani se moc nenachodíte. Kromě toho historického, které se pyšní krásnými domy ze 16. století, tu hned vedle v Neumannové ulici sídlí Archcentrum a Designcentrum NEUMANNKA, jehož zakladatelem je ing. arch. Jakub Nepustil.

foto k článkuNEUMANNKA má ambici být místem pro setkávání a spolupráci lidí, pro něž jsou kvalitní architektura a design nezbytnou součástí lidské kultury. V prostorách historického objektu bývalého měšťanského domu v centru Prachatic je prezentován nejlepší světový a český design, pravidelně se zde konají oborové tematické akce – přednášky, workshopy, kulturní akce. Mimořádná je zejména její poloha, není u nás obvyklé provozovat tento typ instituce v malém městě mimo ekonomicky silná centra. Snad je tedy znamením, že si společnost začíná uvědomovat význam regionů a nutnost udržet v nich lidi schopné a ochotné aktivně podporovat pozitivní společenský vývoj.

Galerie NEUMANNKA

foto k článku„Chceme i v našem městě představit nádherné kusy nábytku a bytových doplňků. Většina z nich je zapůjčená od předních světových a českých návrhářů," představil Jakub Nepustil vystavené exponáty. Návštěvníci galerie si mohou vystavené exponáty nejen prohlédnout. „Některé z nich si jsou také prodejné, a tak, když se budou líbit nebrání nic tomu, aby je mohli koupit a odnést si je domů," řekl majitel Galerie Neumannka a architekt.

foto k článkuSpojení fyzické přítomnosti exponátu s veškerými dostupnými informacemi v snadno přístupné formě umožňuje zájemci podrobné seznámení s historií a produkty výrobců, projekty, návrhy a realizacemi, osobnostmi návrhářů, umožňuje podnikat vzrušující výlety do světa designu a architektury.

Mezi exponáty tak narazíte na šperky studia Shit Happens nebo Morphe, designové kousky od Heleny Dařbujáné, Petra Novagueho či Jiřího Pelcla. Návštěvník si může odnést i originální kousek od Maxima Velčovského nebo Milana Pekaře, který bude mít v Neumannce za krátko samostatnou výstavu.

foto k článku    foto k článku    foto k článku


Aktuální Výstava Jan Falta

V těchto dnech až do 30.7.2015 je možné navštívit výstavu Jana Falty. Umělec a sklář, který se věnuje tomuto médiu již od svých studií na střední škole v Novém Boru. Falta se narodil v Litoměřicích v roce 1979 a po studiu na SPŠ sklářská Nový Bor, obor Výtvarné zpracování skla nastoupil ve sklářském městě také na zdejší VOŠ, obor Tvorba uměleckého skla. Od absolutoria v roce 1999 se zúčastnil řady výstav, prestižních přehlídek moderního designu skla a workshopů po celém světě.

Portfolio jeho produktů obsahuje krom klasických designových výrobků, jako jsou vázy, užitné nádoby či šperky tvořené různými technikami také umělecké trofeje a objekty. Ne sklářskými výrobky jsou pak designová trička a obrazy. Jeho díla se vyznačují stylovou různorodostí, kde se na jedné straně ukazuje expresivnější stránka autorovy tvorby, plná barev a divokých křivek a na straně druhé jsou to jemné až poetické motivy zdobící křehké průsvitné sklenice a vázy.

foto k článku    foto k článku    foto k článku


Diskuze špičkových architektů

foto k článkuKoncem roku 2014 navštívilana pozvání ing. arch. Jakuba Nepustila skupina zahraničních architektů a památkářů. Prachatice a centrum NEUMANNKA, aby se zúčastnila diskuze s názvem „Památky mimo centrum“.Diskuze se zúčastnila Maria Noël Tournoux z Paříže za UNESCO, teoretička a památkářka Elena Svalduz z univerzity v Padově, Andrea Giordano, architekt a univerzitní profesor z univerzity v Padově a Daniel Perogordo Madrid z Mexika, architekt festivalu Architecture Week. Akce se konala v rámci mezinárodního festivalu architektury a urbanismu Architecture Week Praha 2014.

V letošním roce podpořila například NEUMANNKA Mezinárodní výstavu dětských výtvarných prací Hravý architekt, kterého se prachatické děti za podpory NEUMANNKY a jejího mecenáše, ing. arch. Jakuba Nepustila, zůčastní.

Zdroj a foto: www.neumannka.com

Centrum designu a architektury není v Praze ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Umění a design - obrázek

Sochy v krajině Milana Doubravy

Známý jihočeský sochař Milan Doubrava (1946) již několik let žije a tvoří na venkovské chalupě s velkou zahradou nedaleko Strakonic Celý článek

Umění a design - obrázek

Vyvrcholení - výstava mladých designérů z Brna

Dvaadvacet mladých designérů z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně tak představí své designérské návrhy průmyslových strojů a moderní techniky. Mezi vystavenými mod … Celý článek

Umění a design - obrázek

Vždy se živil jen tím, co měl rád. Adolf Born je nostalgik bez mobilu

Cenu zlínského festivalu za přínos dětskému filmu převezal letos Adolf Born, který 12. června, slaví pětaosmdesátiny. Celý článek

Umění a design - obrázek

Milan Grygar - Malíř zvuku

Slávě se vyhýbá, ale přesto patří mezi nejuznávanější české umělce. Jeho díla obletěla svět, hudební realizace jeho prací zaplnily koncertní sály. Malíř, tvůrce zvuku a v … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - buďte také součástí portálu iUmeni.cz - propagace - imgReklama