Trash Made se pro Designblok inspiroval přírodou, představí vázy z kabelů i šperky z pevných disků

Události - obrázek

Česká značka šperků a doplňků z elektroodpadu Trash Made letos již popáté představí novinky na Designbloku. Na mezinárodní přehlídce současného designu se objeví například nová kolekce inspirovaná tvarem dešťových kapek.

Unikátní šperky jsou tvořeny z pevných disků, vyjmutých ze serverů a počítačových pamětí. Inovace se dočká i kolekce „Čaro“ tvořená fóliemi z LCD monitorů. Expozice Trash Made v tomto roce propojí přírodní motivy s technickými materiály. Jejím ústředním prvkem bude kokon.

foto k článkuDesignérka Linda Čihařová rozšířila pro letošní výstavu svou sérii lehkých šperků „Čaro“ z fólií z LCD monitorů. K náušnicím Čaropírka a Čarokrystaly přibudou také nové brože, náramky či náhrdelníky. Designérka Anna Kozová vytvořila pro Designblok nové bytové doplňky z drátů a kabelů. Její hnízda spletená z tenkých měděných drátků vyjmutých z počítačových cívek jsou částečně výtvarným objektem, který lze využít jako skrýš pro nějaký vzácný předmět či vzpomínku. Nové vázy z klubek elektrických kabelů jsou určeny k aranžování živých květin.

V letošním roce jsme se rozhodli poukázat na překotný technický vývoj. Bez velké nadsázky lze říci, že nás dnes technika obklopuje stejně, jako naše předky obklopovala příroda. Propojení přírody s technikou je proto letos hlavním tématem naší expozice, uvedla Adéla Zimáčková, koordinátorka projektu Trash Made. Živé květiny pomyslně vyrůstají ze spleti drátů váz Anny Kozové podobně, jako prorůstají opuštěnými stavbami nebo ploty. Nová kolekce šperků z pevných disků od Jany Chaklosh zase hledá inspiraci v přírodních tvarech – kapkách deště, které v expozici vytvoří dešťovou stěnu, doplnila Zimáčková.

foto k článkuExpozice značky Trash Made na letošním Designbloku bude oproti předchozím ročníkům pojata výtvarněji. Vystavovány budou nejen nové kolekce šperků a bytových doplňků, ale také rozměrnější objekty. Ústředním prvkem výstavy bude kokon, vláknitý obal organického tvaru, kterým bude zahalena celá expozice. V přírodě chrání kokon kuklu některých členovců, v expozici Trash Made bude tento přírodní prvek obklopovat čistě technické materiály, které zde budou vystaveny.

Zámotek v přírodě představuje určitý přerod, změnu k lepšímu či nový život. Zahalení expozice do kokonu má tak symbolický význam – znamená nový život pro staré elektrospotřebiče, což je vlastně ústředním mottem celého projektu Trash Made,“vysvětlila na závěr designérka Anna Kozová, která se na konceptu expozice podílela.

O projektu Trash Made

foto k článkuNeziskový projekt Trash Made byl poprvé představen veřejnosti na Designbloku v roce 2009. Od té doby již jeho předměty posbíraly řadu nominací na Ceny Czech Grand Design. Projekt zaštiťuje společnost REMA Systém, která se zabývá sběrem a recyklací vysloužilých elektrozařízení. Na projektu se dále podílí skupina umělců v čele s designérkami Annou Kozovou, Janou Chaklosh a Lindou Čihařovou. Výrobu pomáhají realizovat klienti několika chráněných dílen, kteří mají díky Trash Made možnost uplatnit a rozvinout svou zručnost. Výrobky Trash Made jsou designové předměty s vlastním příběhem. Jsou z materiálů a součástek, které už jednou byly použity a původně měly být zrecyklovány nebo trvale zničeny. Kolekci tvoří originální šperky a módní a bytové doplňky.

Zdroj: www.trashmade.cz
Autor: Lucie Paseková

Trash Made se pro Designblok inspiroval přírodou, představí vázy z kabelů i šperky z pevných disků ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Edvard Munch. 150 mistrovských grafických děl

Od 4.10. 2013 do 12.1. 2014 potrvá unikátní výstava Edvarda Muncha v Kunstaus Zürich. Celý článek

Události - obrázek

Workshopy ke knize Průvodce bytového designéra

Srdečně vás zveme k účasti na workshopech ke knize Průvodce bytového designéra autorů Jany Boháčkové, Leony Fouskové, Tomáše Havránka, Zuzany Staňkové. Workshopy pořádáme … Celý článek

Události - obrázek

Art&Antiques - září 2013

Od 4. září je k dostání další číslo časopisu Art&Antiques, jehož obsah opět nezklame příznivce umění a navnadí Vás nejenom na nastávající aukční sezónu. Celý článek

Události - obrázek

Pálil své kresby, dnes je žádaný. Češi objevují svérázného Jana Křížka

Jan Křížek byl jeden z mála umělců, kteří dokázali rychle zapomenout na to, co se naučili na uměleckých školách. Po odchodu do Francie rychle pronikl do pařížského umělec … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama