Výstava experimentální fotografie VIVA España

Události - obrázek

Vernisáž výstavy experimentálních fotografií VIVA España východočeského fotografa a malíře Martina Planky proběhne v Rock Café již 4. června od 18:00 do 21:00 jako jedna z prvních kulturních akcí od začátku uvolňování opatření proti nákaze COVID-19.

Fotograf na cestách po Španělsku navštívil mimo jiné dvojici vesnic – Tiermas a Escó – ze španělských Pyrenejí ležících v provincii Zaragoza. Z nich zbyly již jen křovinami prorůstající ruiny, následkem nedobrovolného vyvlastnění pozemků v 60. letech, kdy se zde započalo se stavbou přehrady. Po více jak 750 letech tak byl osud vesnic a jejich obyvatel zpečetěn.

„Při pátrání po vylidněných vesnicích na mě silně zapůsobil duch minulosti. Tato nevídaná scenérie mě naplnila inspirací, abych tehdejší obyvatelé přivedl, alespoň ve svých fotografiích, znovu k životu,“ objasňuje Martin Planka.

„Je to pocta těm, kteří museli opustit všechny své vzpomínky a místo, kde vychovávali rodiny po celé generace. Pocta Bartolomé Torreauovi, který jako jediný zůstal, neopustil svůj domov a dožil do 24. 12. 1994“ dodává autor výstavy.

Do pořízených fotografií rozbořených vesnic ztvárnil tečkováním (tzv. dotpainting) autentické okamžiky ze života tehdejších obyvatel, kteří zde žili po mnoho generací. Samotný proces tvorby vyžadoval téměř roční úsilí.

foto k článkuUmělec by touto tvorbou rád poukázal na nerozvážná rozhodnutí, která padají z úst svrchovaných politiků, nejen ve Španělsku. Těmito rozhodnutími bývají nezvratně ovlivněny osudy lidí, kterým nezbývá mnoho způsobů, jak se bránit.

Vernisáž bude doprovázet hudební vystoupení olomoucké kapely Tikka Masala a punkrockového hudebníka Jakuba Granáta. Výstava bude dále pokračovat až do začátku července.

Výstava experimentální fotografie VIVA España ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Letošní Kalendář pro Světlušku bude o světluškách

Téma pro nadcházející kalendář pro Světlušku ozdobí kouzelné snímky světlušek původem českého fotografa žijícího v USA, Radima Schreibera. Titulní stranu si můžete vybrat … Celý článek

Události - obrázek

IVAN PINKAVA - Backtracking

Téma shrnuté v názvu Backtracking lze přeložit jako „znovu-nastavování cesty“. Známý český fotograf Ivan Pinkava pracuje v instalaci českobudějovické výstavy s intuitivně … Celý článek

Události - obrázek

Adéla Janská: Dekonstrukce přítomnosti

Adéla Janská patří mezi umělkyně, které se na české umělecké scéně vynořily, aniž by při svém školení prošly běžnými uměleckými centry. Autorka narozená v Olomouci, studo … Celý článek

Události - obrázek

Nový výstavní prostor Bold Gallery otevře příští týden Božská komedie Radky Bodz …

Pražské Holešovice, které se rychle mění v epicentrum současného umění, budou mít další důležitý opěrný bod. Již 28. května zde vůbec poprvé otevře své dveře návštěvníkům … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - expluzivní publikace pro milovníky krásných knih i sběratele - imgReklama