Jubilantka Jiřina Žertová slaví výstavou v pardubickém muzeu

Události - obrázek

Světově uznávaná sklářská výtvarnice Jiřina Žertová se letos dožívá významného životního jubilea. Východočeské muzeum u této příležitosti pořádá výstavu jejích děl nazvanou Jiřina Žertová: Stopy.

V renesančních sálech pardubického zámku se zaskví plastiky skládané z plochých skel i foukané objekty. Výstava v těsném sousedství oceněné expozice S.K.L.E.M. bude lákat milovníky sklářského umění z celé republiky i ze zahraničí od 3. června 2022.

foto k článkuVýstava zrekapituluje to nejlepší z autorčiny volné tvorby. „Název výstavy odkazuje ke stopám sklářských nástrojů, kterými autorka utváří povrch svých děl. Zároveň má význam přenesený: kurátor Ján Gajdušek představí Žertovou jako všestrannou osobnost, která zanechala hluboké stopy nejen v příběhu českého skla, ale i v každém divákovi, který přišel s jejím dílem do styku,“ slibuje vedoucí historického oddělení muzea a kurátor jeho uměleckoprůmyslové sbírky Jan Ivanega.

Legendární osobnost českého skla

Jiřina Žertová se narodila 13. srpna 1932 v Praze. Vystudovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru monumentální malby a skla Josefa Kaplického. Vytvářela kompozice z částí foukaných do forem, dotvářených malbou nebo brusem. První ocenění získala už v roce 1957 na Milánském trienále. V 60. letech spolupracovala se sklárnami ve Škrdlovicích a v Novém Boru. V 70. letech se věnovala volné skleněné plastice. Od 80. let kombinuje sklo s kovem, dřevem, drátem, tabulkovým sklem a podobně.

Její díla vystavovaly prestižní galerie po celém světě – v New Yorku, Chicagu, Londýně, Hamburku, Frankfurtu nebo Tel Avivu. Jiřina Žertová má za sebou 65 let tvorby, je stále aktivní a patří ke špičce českého sklářství. Její dílo je trvale vystaveno i v pardubické expozici S.K.L.E.M. Ve sbírce pak Východočeské muzeum opatruje na tři desítky jejích plastik a váz.

Vychází monografie

foto k článkuNa vernisáži 2. června byla představena monografie Jiřina Žertová – Nejen sklo. Na 11. září je pak připravena komentovaná prohlídka.
Instalaci výstavy, která potrvá do 2. října 2022, podpořila společnost Transform z Lázní Bohdaneč.

Jubilantka Jiřina Žertová slaví výstavou v pardubickém muzeu ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Jiřina Žertová: Nejen sklo
Autor: Klára Jirková (ed.)
Rok vydání: 2022

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Události - obrázek

Z galerie VEN! / Umění v českém veřejném prostoru po roce 1989

Umění dočasné i trvalé, pomníky i performance. Výtvarné umění, které zasáhlo či zasahuje a ovlivňuje český veřejný prostor v novodobé historii je tématem nové výstavy s n … Celý článek

Události - obrázek

Léto v Českých Budějovicích patří Christiane Löhr

Letošní léto bude v Galerii současného umění a architektury vyhrazeno německé umělkyni Christiane LöhrTypickým rysem její tvorby je proměna organických materiálů s přiroz … Celý článek

Události - obrázek

V Polné vystavují vzácné renesanční šperky

Na zámku v Polné vystavují jedny z nejcennějších renesančních šperků na území České republiky. Kolekce klenotů byla nalezena na začátku 20. století v kryptě tamního koste … Celý článek

Události - obrázek

První dáma české keramiky. Helena Johnová (1884 - 1962).

Helena Johnová (1884-1962), známá jako žačka Jakuba Schikanedra a Michaela Powolnyho. První profesorka umělecké keramiky Uměleckoprůmyslové školy v Praze v období mezi sv … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Gakerie KODL - aukce 26.5.2024 - imgReklama