LUSTR - Mezinárodní festival ilustrace již poosmé

Události - obrázek Letošní ročník největšího tuzemského festivalu ilustrace a komiksu se vrací do své domovské galerie v Kampusu Hybernská. Výstavní program letošního festivalu bude mít dvě hlavní části – tematickou výstavu Zmar věnující se uběhlému pandemickému roku a netematickou přehlídku Showcase.

Festival do Čech letos přiveze zahraniční hvězdy jako je francouzský kreslíř Simon Ecary, ředitel festivalu Graphic Matters Dennis Elbers nebo ředitelka Gran Salónu Mexico Maru Aguzzi.

foto k článkuZ české scény ilustrace a komiksu se představí stálice jako Juliána Chomová, Lucie Lučanská, Přemysl Černý, Marek Rubec nebo Myokard, ale i zcela nové tváře. Hvězdami letošního LUSTRU budou francouzský ilustrátor Simon Ecary, který pro návštěvníky přichystal také workshop tvorby zinu, ředitel holandského festivalu Graphic Matters Dennis Elbers a Anton Staykov, bulharský kurátor zaměřený na komiks. Během festivalu vystoupí také Maru Aguzzi, ředitelka festivalu Gran Salón Mexico, která do Prahy přiveze výběr toho nejlepšího z mexické scény.

foto k článkuPrvní výstava letošního ročníku nese název Zmar a představí řadu známých ilustrátorů a komiksových kreslířů, které lze již dnes považovat za etablované autory a stálice tuzemské i mezinárodní scény. Mnozí z nich už byli na festivalu k vidění také v minulosti. Výstava se tematicky vztahuje především k aktuálnímu dění a přinese práce vzniklé během období pandemie koronaviru. Mezi českými vystavujícími se objeví např. skupina Nýbrž, Lucie Lučanská, Přemysl Černý, Martin Lacko, Adéla Marie Jirků, Anastasia Stročkova, Marek Rubec, Juliána Chomová, Jakub Bachorík, Eva Maceková a mnoho dalších. Zahraniční scénu budou reprezentovat například Simon Ecary, Federico Lamas, Hatiye Garip nebo Aleksandra Georgieva.

foto k článkuDruhá část výstavního programu ponese název Showcase mladých talentů a stejně jako loni půjde o volnou přehlídku padesáti mladých ilustrátorů, kteří na Lustru ještě nevystavovali. Výběr prací se speciálně zaměří na jejich tvorbu z posledního roku. Festival chce prostřednictvím této sekce nabídnout právě to nejčerstvější, co se na ilustrátorské scéně urodilo, a také představit nová jména. Přehlídka bude opět rozdělena do dvou samostatných žánrových sekcí: komiks a volná ilustrace. Vystavující do této sekce vybrala odborná porota, v sekci komiksu letos zasedli Klára Vöröšová z knihkupectví No Ordinary Heroes, ilustrátorka Juliána Chomová, kritička Kateřina Čopjaková, dramaturg KOMA Tomáš Řepa, redaktor a publicista Lukáš Růžička a komiksové tvůrčí duo sestávající ze scénáristky Terezy Drahoňovské a kreslířky Štěpánky Jislové. Do sekce volné ilustrace vybírali vystavující kreslíř a pedagog David Böhm, ilustrátorky Nikola Logosová a Linda Retterová, publicistka Hana Řičicová a vítězka loňské ceny diváků festivalu Kateřina Coufalová. Showcasu mladých talentů se mezi jinými zúčastní například Marco Quadri, Hanna Ivanenko, Daria Semenova, Yevheniia Polosina, Barbora Biskupová, Andrea Davalos, Jakub Veselý, Alžběta Božeková nebo Tereza Šiklová.

foto k článku Doprovodný program festivalu sestává z přednášek, workshopů, prezentací, živých komiksových čtení a diskuzí s hosty festivalu. Pro letošní ročník chystáme nově také sérii online přednášek a workshopů, ve kterých se zaměříme například na digitální kresbu nebo animaci – tyto workshopy budou snadno dostupné i pro návštěvníky ze zahraničí nebo jiných koutů republiky. Program nabídne ale i klasické výtvarné a rukodělné workshopy pro děti i dospělé a také masterclasses zaměřené na podnikání v kreativním průmyslu. Autorem letošního vizuálního stylu je Alexey Shahov, jeden z vystavujících oceněných v hlasování diváků loňského ročníku festivalu.

Publisher: iUmeni.cz

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ILUSTRACE
8. ročník, 23.— 29. září 2021
Kampus Hybernská, Praha
www.lustrfestival.cz

LUSTR - Mezinárodní festival ilustrace již po… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Galerie Na shledanou – Smuteční Noviny no.5
Čertův kožich
Čertův kožich
Hana Purkrábková: Ze života
Hana Purkrábková: Ze života

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Toyen - Ilustrovaná biografie

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder