IMPRESIONISMUS. Krajina barvy a světla.

Události - obrázek Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích otevřela v pátek 25.6. pro veřejnost výstavu IMPRESIONISMUS. Krajina barvy a světla. Projekt, který je vrcholem letní výstavní sezóny galerie, představí téměř 100 obrazů významných českých autorů z let 1880–1950.

Výstava je přístupna od 25. června do 26. září 2021.
foto k článkuVýstavní soubor je tvořen jak sbírkami Severočeské galerie výtvarného umění v Litoměřicích, tak zápůjčkami z dalších významných galerijních institucí České republiky (Národní galerie Praha, GASK – Galerie Středočeského kraje, Moravská galerie v Brně a další) i z nejvýznamnějších domácích soukromých sbírek. Představuje nejen hlavní fázi reflexe impresionismu v českém výtvarném umění v letech 1890‒1900 reprezentovanou díly vzniklými v rámci tzv. okořských plenérů či malby provedené temperami značky Syntonos, ale i záznamy české krajiny Vysočiny či Železných hor vzniklé po roce 1900.

foto k článkuNávštěvník najde na výstavě nejen díla tomuto tvůrčímu směru předcházející (realismus), ale také v tomto kontextu dosud neprezentované ozvěny impresionistické malby ve výtvarném projevu doby kolem poloviny dvacátého století. Jádrem prezentace je představení tvorby nejvýznamnějších českých malířů, které impresionismus a s ním související „ismy“ do jisté míry oslovily (Václav Radimský, Otakar Lebeda, Antonín Slavíček, Jindřich Prucha, Antonín Hudeček, Oldřich Blažíček, Josef Ullmann a další). Výstava je přístupná dle aktuálně platných epidemiologických opatření. K výstavě vychází reprezentativní katalog.

Doporučujeme: komentované prohlídky zaměřené na hudební ohlasy impresionismu.

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

IMPRESIONISMUS. Krajina barvy a světla.
25. 6. – 26. 9. 2021
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
Hlavní výstavní budova, Michalská 29/7, Litoměřice

IMPRESIONISMUS. Krajina barvy a světla. - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Art Plus

Knižní akce

Keška v galerii
Keška v galerii
Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Ladislav Sutnar: Venuše
Ladislav Sutnar: Venuše

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Yang Liu. Man meets Woman

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder