Miroslava Ptáčková / V krajině světla

Události - obrázek Sklářka Miroslava Ptáčková od počátku nalézá nové možnosti ve způsobu zacházení se sklem v jeho propojení s různými materiály, s pryžovou duší a jejím dechem, s pryskyřicí nebo i s betonem.

foto k článkuNavzdory výrazné odlišnosti v postupu práce snadno navazuje nit s většinou autorů galerie, kterým je řád přirozeného světa a jemu odpovídající řád výtvarné výpovědi linií zásadní a určující. Až s údivem a rád nalézám u ní důvěrně známé podoby rytmů přírody v jejím členění. Vidím tu znovu krajiny Jiřího Johna, stejně jako horizonty Evy Vápenkové. Výčet jmen byl by dlouhý a i nám oběma je to svět bytostně blízký.

Všechno to děje se jí ale „pohledem z druhého břehu“, noří se z vlastností materiálu. Forma předešla obsah, aby se sama stala obsahem a splynula s ním v jediném. Aby byla přírodou, stromem, vodou, horizontem, květem, horou, cestou ze skla zrozenou.

foto k článkuVrstvením sítí z děrované vlákniny a křížením směrů její osnovy mění hustotu tkáně, ladí míru prostupujícího světla a ohýbáním nechává vyjít i do prostoru. Světlo tu hraje hlavní roli a proto mu objekty v dřevěných rámech ve volném prostoru zavěšené, plně vystavuje.

Drobnými kresbami štětcem a tuší na ručním papíře skleněné krajiny doprovází a jako na březnové výstavě malíře Jiřího Krtičky i v malém rozměru a tady i v letmém záznamu objekty významně doplňuje.

foto k článku I jiný výběr prací experimentátorky Miroslavy Ptáčkové byl by vítaným příspěvkem, ale právě přírodou výrazně vymezený soubor je tu na dobré adrese. Zřetelně ukazuje, že i tak různé cesty vedou ke stejnému cíli a v řádu světa, v jeho prapodstatě a harmonické jednotě, se navzdory času spolu potkávají…

Miroslava Ptáčková – Kupčíková

sklářská designérka a kurátorka GVCh, Zámek Zlín
13. 5. 1990 narozena ve Zlíně
2005 - 2009 SUPŠ Uherské Hradiště, obor Kamenosochařství
2009 - 2014 Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Ateliér Design skla, foto k článkuFakulta multimediálních komunikací, magisterské studium od 2015 dálkové doktorské studium u prof. Petra Stanického
Výstavy od roku 2011, samostatné od roku 2014
2012 účast na sympoziu „Barvy dne a noci“, Sozopol, Bulharsko
2014 první místo za návrh výroční lahve pro Pilsner Urquell
2017 návrh ceny ECFA Award za nejlepší film pro děti a mládež do16 let a ceny udělované Zlín Film Festivalem za nejlepší studentský film
Je zastoupena v muzeích a galeriích v Praze, v Novém Boru, v Německu, ve Švýcarsku i v soukromých sbírkách
http://kupcikovamiroslava.wixsite.com/work

Galerie Jiřího Jílka
Adresa: Fialova 416, 787 01 Šumperk (Na výstavu pouští přes recepci Penzionu G)
Termín: 1.7.2020 až 26.7.2020

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Miroslava Ptáčková / V krajině světla - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- online aukce: 3-14.10.2022

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Bohuslav Reynek kalendář 2023

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder