PLATO v Bauhausu: unikátním prostorem budou také létat reproduktory

Události - obrázek

Už 11. dubna otevře městská galerie PLATO veřejnosti nové sídlo v bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. Během zahajovacího týdne nazvaného 5000 m2 pro umění nabídne návštěvníkům celkem 15 akcí a představí přes 50 tvůrců z ČR i zahraničí.

Do Ostravy přijedou nejen umělci, ale také významný světový kurátor Adam Szymczyk, ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, politolog Ondřej Slačálek či zakladatelé oceňovaného kazetového vydavatelství Genot Centre. Zahájené výstavy budou experimentem stejně jako závěrečný koncert soudobé hudby šitý na míru unikátnímu prostoru, v němž se vznesou reproduktory.

Galerie pro současné umění PLATO nabídne během sedmi dní výstavy, performance, projekce, diskuze, ale také koncerty, divadlo, workshopy s umělci pro děti, rodiny i dospělé a edukační programy pro školy. „Jsou to akce zaměřené jak dovnitř umělecké scény, tak i pro širší veřejnost s potřebou porozumět současnému světu,“ říká ředitel PLATO Marek Pokorný.

foto k článkuProgramově nabitý týden odstartuje PLATO v 18 hodin zahájením čtyř výstav z celoročního cyklu Dočasné struktury. První tři výstavy – knihovna, bistro a prodejna – jsou tzv. site-specific uměleckými díly, která přímo pro ojedinělý interiér navrhli čeští i zahraniční umělci. Vzniká tak zcela funkční zázemí galerie, které budou návštěvníci využívat několik let, než se PLATO přestěhuje do zrekonstruovaných památkově chráněných městských jatek z konce 19. století v sousedství bývalého hobbymarketu.

foto k článkuV galerijní knihovně a čítárně, navržené umělcem Janem Šerých, bude výsledně k zapůjčení na 10.000 svazků. Ojedinělé série publikací českých i zahraničních nakladatelství bude možné zakoupit v nové prodejně, za níž stojí čtveřice umělců: Julia Gryboś & Barbora Zentková, Johana Pošová a děkan brněnské FaVU Milan Houser. V originálním bistru/kavárně/baru, jehož podobu spoluvytváří polská umělkyně Dominika Olszowy, si hosté vychutnají kvalitní kávu a časem i jídlo připravené z lokálních surovin. Kromě funkčního zázemí vystaví PLATO jako čtvrtou „dočasnou strukturu“ díla tří desítek laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého ze sbírky Magnus Art (do 3. září).

foto k článkuV zahajovacím týdnu se uskuteční v PLATO hned čtyři diskuze zaměřené nejen na současnou uměleckou scénu. Návštěvníci se setkají s uměleckým ředitelem přehlídky Documenta 14 Adamem Szymczykem, kterého deník The New York Times nazval kurátorskou superstar. První panelové diskuze se zúčastní představitelé institucí v ČR, které zprostředkovávají současné umění; druhé pak zástupci nezávislé umělecké scény v Ostravě. Hosty PLATO budou též ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková a levicově orientovaný politolog Ondřej Slačálek, kteří otevřou téma: Bráníme svá i cizí práva.
PLATO představí během týdne také několik hudebních žánrů. První „otevírací“ den zakončí současnou experimentální hudbou platforma Gin & Platonic. Koncert elektronické hudby šesti tvůrců z ČR i zahraničí, včetně dvou českých premiér a jednoho křtu, připravili společně pražský label Genot Centre (hudební cena Vinyla 2017) a Radio Wave. Týdenní program vyvrcholí koncertem soudobé klasické hudby – prvním z pravidelného cyklu, který je letošní programovou novinkou galerie. Tvorbu skladatelů z Polska, Itálie a Německa vybral polský hudební kritik a dramaturg Daniel Brożek, s nímž PLATO navázalo spolupráci. „Je to koncert připravený přímo pro extrémně náročnou akustiku bývalého hobbymarketu, ve kterém vystoupí mimo jiné akordeonové trio a budou létat reproduktory,“ dodává programová manažerka PLATO Dita Eibenová.

foto k článkuProgram zahrne také celodenní performance pod vedením autorky projektu PLATO Café Dominiky Olszowy, která si performery vybírala na konkurzu přímo v Ostravě. Během týdne bude ve třech dnech k vidění série krátkých videofilmů mladých romských youtuberů ze Slovenska – PLATO tak představí fenomén amatérských tvůrců a jejich specifickou výpověď o životě i vztahu k masové kultuře.

foto k článkuNedílnou součástí programu budou workshopy pro děti, rodiny i dospělé. Právě pro dospělé návštěvníky bude PLATO připravovat dílny pravidelně po celý rok, což je také jedna z programových novinek galerie v novém prostoru. První workshop pro dospělé povedou mladí sochaři Anna Ročňová a Jan Boháč, kteří poodhalí některé své tvůrčí postupy. Rodiny s dětmi si vyrobí vlastní knihu, pouze dětem jen určený workshop s umělci z ostravské galerie Saigon na téma jídla a ekologie. Děti a jejich (pra)rodiče se mohou těšit na pohádkový muzikál autorského divadla Anička a letadýlko.

foto k článkuVíce informací o PLATO a jeho plánech do budoucna poskytne ředitel Marek Pokorný při prezentaci a debatě určené široké veřejnosti. Zeptat se můžete mimo jiné na novou vizuální identitu, kterou galerie v novém prostoru získává postupně. Jejími autory jsou renomovaní grafičtí designeři Tomáš Celizna a Radim Peško, který loni vytvořil písmo pro album amerického rappera Jay-Z.

PLATO je nová, dynamická a otevřená instituce založená městem Ostrava. Aktuální podoby současného (vizuálního) umění zprostředkovává od roku 2016. Založením PLATO vznikla v ČR poprvé po 22 letech samostatná veřejná instituce pečující o současné umění, aniž by budovala vlastní sbírku.

Více informací na nových webových stránkách: www.plato-ostrava.cz

PLATO v Bauhausu: unikátním prostorem budou také létat reproduktory ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Jana Farmanová: We Are Family

Výstava We Are Family Jany Farmanové reflektuje latentní historii rodinných vztahů a generačních vazeb, které lze postavit vedle oficiálně formulovaných dějin v jejich ob … Celý článek

Události - obrázek

To nejlepší ze soutěže Czech Nature Photo

Výběr toho nejlepšího z téměř 1800 snímků, které byly přihlášeny do soutěže o nejlepší fotografii přírody Czech Nature Photo, je v prostorách galerie Czech Photo Centre … Celý článek

Události - obrázek

Festival RE:PUBLIKA a vaše příběhy

Je to už 90 let, co se slavily kulatiny vzniku Československa v Brně poprvé. 26. května 1928 zahájil prezident Masaryk na brněnském výstavišti jubilejní výstavu k oslavě … Celý článek

Události - obrázek

Galerie Artikle vystavuje díla Petra Veselého

Brněnský malíř Petr Veselý vystavuje v galerii Artikle výběr dosud nevystavených děl pod názvem „Podívám se pod tu starou lavici vzadu, všechno tam je.“ Autor představuje … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

iUmeni.cz - podpořte náš portál www.iumeni.cz v soutěži ShopRoku 2023 - imgReklama