Samuel Paučo v nové brněnské galerii Artikle

Události - obrázek Galerie Artikle zahajuje rok 2018, v němž si připomeneme společnou kreativní minulost Čechů a Slováků, výstavou mladého slovenského umělce Samuela Pauča nazvanou Znak.

Autor původem ze Zvolena již několik let žije i pracuje v Brně, věnuje se především malbě, v níž propojuje prvky geometrie, znaku, s expresivně pojatou krajinou. Galerie Artikle si klade za cíl postupně představit to nejzajímavější ze současného českého a slovenského umění i designu.

foto k článku„Samuel Paučo patří k nepřehlédnutelným osobnostem nejmladší generace pohybující se na poli současné malby. Svou tvorbu rozvíjí kolem několika ústředních témat a výtvarných problémů, mezi nimiž důležitou úlohu přiznává barvě, struktuře, přírodě.“, uvádí o Paučově tvorbě kurátorka výstavy Kaliopi Chamonikola.

foto k článkuMnohovýznamový název výstavy Znak odkazuje především k dominantnímu motivu Paučových obrazů z posledních let, jímž je právě znak lambdy, popřípadě obraceného V, který, „plně emancipovanán a vyňat z plochy, žije svým aktivním prostorovým životem“, dodává Chamonikola. Paučo je známý také svými malířskými experimenty, často upozorňuje na materiálové kvality plátna, strukturu malby, nebo na princip vrstvení barev.

Samuel Paučo (*1986, Zvolen)

foto k článkuAbsolvent ateliéru Malířství 2 Martina Mainera na brněnské Fakutě výtvarných umění VUT v Brně; zde působil také jako asistent (ateliéry Martina Mainera, Petra Kvíčaly). V roce 2009 byl nominován na prestižní cenu Essl Art Award. V roce 2011 se stal finalistou Ceny NG 333 vyhlašované Národní galerií pro mladé umělce do 33 let. V Brně již dříve vystavoval na samostatných výstavách v galeriích Galerie Mladých (Boha Jeho, 2013), Strom Art Gallery (Potopa, 2016). V současnosti pracuje jako odborný asistent na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru malířství IV – škole Martina Mainera.

Artikle

foto k článkuGalerie Artikle zahájila svou činnost v září 2017. Zaměření na současnou českou a slovenskou tvorbu je vyústěním snahy o propojení české a slovenské výtvarné scény. Zahájení sezóny 2018 je věnováno mladému malíři Samuelu Paučovi. Další autorskou výstavu připravujeme s etablovaným brněnským výtvarníkem Petrem Veselým na březen. Mezi autorské výstavy plánuje galerie zařadit skupinové výstavy, tzv. Expozice, v rámci nichž bude prezentovat průřez tvorbou zastoupených autorů.


Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Samuel Paučo v nové brněnské galerii Artikle - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- online aukce: 3-14.10.2022

Knižní akce

Ve vlnách / In Waves
Ve vlnách / In Waves
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Možnosti vesnice. Portréty architektonické proměny českého venkova
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA
Kamil Lhoták: SIC ITUR AD ASTRA

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

Zahrady mnicha Rabinoviče

Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder