Architekty oceněný výstavní prostor Kotelna v Železném Brodě bude hostit výstavu Heshama Malika

Události - obrázek V sobotu 30. září zahájí ve výstavním prostoru Kotelně svou výstavu s názvem Kara Sevde (Temná láska) renomovaný umělec Hesham Malik.

foto k článkuAutor svým osobitým způsobem rozehrává na plátně témata týkající se různých podob lásky, včetně jejích stinných aspektů jako je potřeba ovládání, moci a závislosti. Malik je původem z Indie, studoval na Waterloo Univerzitě v kanadském Torontu, mnoho let cestoval po světě, kde se etnograficky věnoval studiu různých nativních kultur (indiánské a africké domorodé kmeny). Dnes žije se svou rodinou v České republice.

Během celé své kariéry čerpá Malik svou uměleckou inspiraci zejména v tradičních mýtech, kulturních stereotypech a dogmatech, o které se opírá fungování společnosti. Jeho umění však není naivistické. Malik tato poznání konfrontuje s realitou světa a nastavuje vlastní zrcadlo skutečnosti, stává se tak kritikem i vypravěčem zároveň. Malik je světovou kritikou ceněn za své abstraktní ztvárnění figur a nezávislé užití barev.

Soubor Temná láska se představí ve dvou formátech. Na 20 plátnech a 12 dřevěných výtvarných realizacích, doplněných autorovými příběhy.

foto k článku„Moderní umění by mělo být umístěno v inspirativním prostředí, vybrali jsme si Heshamovu práci pro Kotelnu, protože jeho obrazy vytváří a přináší do prostoru silný pocit krásy a radosti ze života a to rozhodně není něco, co zažijete a uvidíte každý den,” dodává majitel výstavního prostoru Kotelna Ing. Milan Kuršel.

Kara Sevde (Temná Láska)

foto k článkuŘíká se, že umění bychom měli prožívat, nejenom pozorovat. Malik skrze svoje umění umožňuje lidem konfrontovat vlastní emoce a zkušenosti s příběhem na plátně.
Kara Sevde je turecký výraz, který můžeme přeložit jako černá láska. V Turecku se termín používá pro vyjádření negativního aspektu lásky, představuje člověka, který se ve své zamilovanosti a pod emocí vášně chová zaslepeně, často i negativně vůči objektu lásky samotnému.

foto k článkuJedno z děl pojmenované „Afrodité – řecká bohyně lásky, krásy a vášně" má svou hlavní esenci v zachycení síly Afroditiny sexuální energie a její schopnosti vyvolávat vášeň. Byla vdaná za Héfaista (boha ohně), ale byla přistižena, když se milovala s Arésem (bůh války). Sexuální energie se tak stává velkou i obyčejnou silou, kterou ani bozi neumí překonat.
„Lidé jsou inteligentní i nevědomí, silní i tápající, tyto protiklady mne vždy fascinovaly, ale ukazují se být právě pohonem pokroku lidstva", říká Malik.

foto k článkuDalší z obrazů nazvaný „Yildiz” tj. "hvězda", zachycuje tureckou milenku. Po prvním polibku se zaslíbila svému milému, že ho bude chránit všude, kam bude cestovat. Udělala by vše pro ten pocit první vášně a mravenčení v těle. Když se Yildiz zeptali, jak může milovat někoho, kdo od ni odešel a už se k ní nikdy nevrátí, odpovídá-jsem tu od toho, abych byla navždy s ním, pokud to nebude teď, počkám s radostí na smrt, protože věřím, že tam se s ním opět spojím.
foto k článku"Mám rád lidi a jejijch příběhy, jejich slabosti i jejich sílu, chci vyprávět lidské příběhy, o to mi v umění jde", dodává autor Hesham Malik.

Výstva Kara Sevde je fórum, exhibice lidských vztahů, obětí, vzestupů a pádů ve jménu lásky. Realizace samotné nemají kontextově ani formálně žádné hranice, autor pracuje s různými formami výtvarného vyjádření.Místo konání: Kotelna, Průmyslová 912, Železný Brod, 468 22
Datum konání: 2.10.2017 – 15.12.2017

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Architekty oceněný výstavní prostor Kotelna v… - www.iUmeni.cz ()

Zpět na výpis


Další události


Pavel Babáček - webdesigner, graphic designer, html coder

Knižní akce

Linie, světlo, stín
Linie, světlo, stín
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Kalendář Cesty domů 2023 - Ledový zámek
Jiří Petrbok. Hořící srdce
Jiří Petrbok. Hořící srdce

Z ostatních rubrik

Knižní novinka

FA – KUDLOV 1 – Kudlovská stodola