Veletrh Antique připomene 25 let profesionálního obchodování se starožitnostmi

Události - obrázek

Asociace starožitníků letos slaví 25 let své existence. Čtvrt století kultivace českého trhu s uměním připomene mimo jiné tradiční veletrh starožitností Antique, který proběhne ve dnech 24. až 27. listopadu 2016 v prostorách Novoměstské radnice.

Na již 38. veletrhu Antique se veřejnosti představí reprezentativní nabídka více než 60 českých starožitnictví na jednom místě. Výročí vzniku Asociace starožitníků připomene i unikátní pamětní medaile.

foto k článkuK založení Asociace starožitníků došlo 23. září 1991. Jejími zakládajícími členy byli kunsthistorici, restaurátoři i znalci a obchodníci s uměním. „Asociace vznikla jako organizace sdružující lidi se zájmem o starožitnosti s cílem kultivovat trh se starožitnostmi, poskytovat podporu profesionálním obchodníkům i milovníkům starožitností a také reprezentovat a hájit zájmy oboru,“ říká prezident Asociace starožitníků Ing. Jan Neumann, který byl v roce 1991 jedním z členů přípravného výboru. „Výročí je pro nás také příležitostí zhodnotit, jak se obchodování se starožitnostmi u nás změnilo, kam se přesunul zájem sběratelů a jak se z České republiky, kam před pětadvaceti lety jezdili západní obchodníci výhodně nakupovat, stala země vzdělaných, kultivovaných a úspěšných sběratelů a milovníků umění, kteří dnes naopak starožitnosti a umělecká díla dovážejí ze zahraničí k nám,“ dodává J. Neumann.

foto k článkuSvé cíle Asociace naplňuje mimo jiné připomínkováním legislativy, která se obchodu s uměním týká, provozováním Rudolfinské akademie, ojedinělého rekvalifikačního studia oboru starožitník, odbornou podporou čtyřletého maturitního studia oboru starožitník, členstvím v mezinárodní konfederaci obchodníků s uměním CINOA, kam byla ČR v roce 1996 přijata jako první stát postkomunistického bloku, a v neposlední řadě i osvětovými aktivitami vůči široké veřejnosti.

Výročí připomene unikátní medaile i debata odborníků

foto k článkuK 25. výročí svého založení nechala Asociace starožitníků vytvořit pamětní medaili, jejímž autorem je akademický sochař Vladimír Oppl. Stříbrných medailí o průměru 50 mm bylo raženo 50 kusů. „To, že své významné výročí si asociace připomíná vytvořením sběratelsky hodnotné medaile od uznávaného tvůrce, symbolicky vyjadřuje naši snahu přispět k rozvoji obchodování s uměním a k zájmu o něj,“ říká J. Neumann. Kromě edice 50 stříbrných medailí nechala asociace razit také 200 měděných medailí. Obě verze medailí bude možné zakoupit přímo na listopadovém veletrhu.

foto k článkuVe čtvrtek 24. 11. 2016 proběhne v rámci veletrhu Antique také veřejná debata pořádaná Asociací starožitníků a Literárními novinami, v níž budou odborníci diskutovat nejen o úloze asociace a galeristů pro sběratele, ale také o trendech ve sběratelství, problematice falzifikátů a právních aspektech prodeje některých starožitností.

foto k článkuVeletrh Antique je tradičně jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně předem registrovaní a ověření vystavovatelé z řad českých starožitníků. Asociace starožitníků ho pořádá dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Návštěvnost veletrhu se za rok pohybuje mezi 15 až 16 tisíci lidí, předpokládaný obrat je mezi 30 a 50 mil. Kč za jeden veletrh. Návštěvníci jsou z velké části tvořeni laickou veřejností, která si díky veletrhu mapuje český trh se starožitnostmi a získává základní orientaci v jejich cenách.

foto k článkuAsociace starožitníků, z.s., sdružuje obchodníky se starožitnostmi a jejími členy se mohou stát také majitelé soukromých galerií, antikvariátů a uměleckých aukčních síní, soudní znalci či restaurátoři. Asociace usiluje o odborný rozvoj soukromého i veřejného sběratelství v České republice a profesionální podnikání v oblasti obchodu se starožitnostmi. Provozuje Rudolfinskou akademii, dvouleté rekvalifikační studium, které poskytuje komplexní vzdělání v oblasti dějin umění a užitého umění. Každý půlrok asociace pořádá prodejní veletrh Antique, na němž starožitníci představují veřejnosti nejzajímavější exponáty ze své nabídky. Asociace je členem Mezinárodní konfederace obchodníků s uměleckými díly C.I.N.O.A. Více informací na www.asociace.com.

foto k článkuAkademický sochař Vladimír Oppl se právem řadí k nejvýznamnějším českým medailérům. Na svém kontě má celou řadu návrhů pamětních medailí a mincí. Patří mezi ně například i současná česká oběžná dvacetikoruna. Prestižní časopis World Coin News v roce 1999 uznal jeho minci Nové Město pražské ze sady Karel IV. za Nejkrásnější zlatou pamětní minci na světě.

Zdroj: www.asociace.com

Veletrh Antique připomene 25 let profesionálního obchodování se starožitnostmi ~ iUmeni.cz ~

Publisher: iUmeni.cz

Další články

Události - obrázek

Podzimní aukce současného umění Etcetera 2

Současné umění dosahuje v posledních letech na světových aukčních trzích výborných výsledků. Český trh se dosud zaměřoval spíše na osvědčené autory z klasické a poválečné … Celý článek

Události - obrázek

Výběr výtvarného umění aukční síně European Arts

Podzímní auční sezóna nabírá pomalu obrátky a sběratelé mají vskutku z čeho vybírat. V nedělní aukci síně European Arts, 20.listopadu se bude dražit 133 vybraných děl. T … Celý článek

Události - obrázek

Výstava neznámé, fotografické tváře malíře Zdeňka Sýkory

Interaktivní galerie Becherova vila, pobočka Galerie umění Karlovy Vary, nabízí v současnosti objevnou výstavu „Zdeněk Sýkora fotografem 1937 - 1945 Celý článek

Události - obrázek

Eva Rybářová – Kurt Hermes

Výstava Evy Rybářové s názvem Kurt Hermes je další ze série projektů generace nejmladších autorů, představených ve Fait Gallery PREVIEW v rámci Open call vyhlášeného na r … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Aukční síň ARTHOUSE Hejtmánek- večerní aukce - 7.12.2023 - imgReklama