Špilberk ožil sochami Jana Hendrycha

Události - obrázek

Při příležitosti nedávného jubilea sochaře Jana Hendrycha se Muzeum města Brna a jeho oddělení Galerie města Brna rozhodlo uspořádat výstavu Jan Hendrych 85, která nebude pouze klasickou interiérovou výstavou, ale bude mít zajímavý přesah až do exteriérů hradu.

Výstava Jan Hendrych 85 volně navazuje na výstavní projekt, který se v letošním roce uskutečnil v Galerii Klatovy / Klenová pod vedením kurátorů Petra Krátkého z Galerie Klenová a Ilony Víchové z Muzea města Brna.

foto k článkuPodobně jako klenovská výstava je i brněnská přehlídka koncipována do dvou částí – tedy na vnitřní a venkovní expozici.
V západním křídle uvnitř hradu jsou umístěna komornější díla, skrze která návštěvník nahlédne do několika tematických celků i časových etap Hendrychovy tvorby: portrétních hlav, figur, kabátů, mostů a bran, které jsou prezentací autorova způsobu myšlení, života a přístupu k tvorbě, která byla mimo jiné ovlivněna nehostinnou dobou normalizace a komunistického režimu. Na venkovních prostranstvích hradu jsou instalována díla v životním a nadživotním měřítku. Jihovýchodní bastion osídluje soubor soch z kovu a smaltu, které Hendrych vytvořil během ostravského sympozia Smalt Art.
foto k článku Protější jihozápadní bastion hostí skupinu betonových figur. Je to právě figura, která tvoří hlavní osu umělcovy tvorby a byla pro něj symbolem lidské mytologie. Setkáním s oběma skupinami soch, smaltovými i betonovými, instalovanými do podnětného dialogu s architekturou hradu i s výhledy na město, divák zakusí, jak citlivě Hendrychova socha reaguje na proměny světelných a atmosférických podmínek a jak silně dokáže ovládnout nejen okolní prostor, ale i emoce, vysvětluje kurátorka výstavy Ilona Víchová. Stejně podmanivý účinek má i sochařský soubor Hendrychova žáka Adama Velíška Armáda, sestavena z šedesáti šesti psích bezhlavých torz, která doslova zaplnila příkop hradu.

foto k článkuTvorba Jana Hendrycha je v dnešním uspěchaném světe ukazatelem, že nejzásadnější roli v každé lidské aktivitě hraje ryzost požitku. Nic nepředstírá, nekalkuluje a jednoduše pryští z touhy tvořit. Snad tato výstava napomůže nám, mnohdy vyčerpaným a dezorientovaným divákům, nalézt cestu k poznání skutečně trvalých hodnot a inspiruje nás k opravdovosti a hloubce nejen myšlenek, ale i činů, uzavírá ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc. Celou výstavu doprovází monografie Jana Hendrycha, vydaná v září tohoto roku, s textem kurátorky výstavy Ilony Víchové.

Jan Hendrych 85
6.10.2022 - 8.1.2023
Muzeum města Brna, Špilberk

Špilberk ožil sochami Jana Hendrycha ~ iUmeni.cz ~

Autor / zdroj:
Publisher: iUmeni.cz

Informace o knize

Název: Jan Hendryc
Autor: Petr Krátký a Ilona Víchová
Rok vydání: 2022

Koupit tuto knihu u nás

Další články

Události - obrázek

Veletrh Antique přinese dialog mezi starožitnostmi a moderním uměním

Na Novoměstské radnici v Praze se od čtvrtka 24. do neděle 27. listopadu, bude konat veletrh Antique. Víc než pět desítek starožitníků na něm opět představí to nejzajímav … Celý článek

Události - obrázek

Výstava v kutnohorském muzeu stříbra zachycuje počátky fotografie. Unikátní sním …

Když vyletí ptáček – nejstarší fotografické techniky ve sbírce Českého muzea stříbra. To je název nové výstavy věnované počátkům a pozoruhodné historii fotografie.  Celý článek

Události - obrázek

Čtyři patra umění!

V Praze se ve dnech 3. – 8. října 2022 uskuteční 21. ročník přehlídky současného výtvarného umění ART PRAGUE. Celý článek

Události - obrázek

V pátek začíná knižní festival LITR, oslava papíru a malých nakladatelů

V pátek 30. září v Olomouci odstartuje osmý ročník knižního veletrhu LITR. V průběhu pátku a soboty bude možné po celý den navštívit stánky více než čtyřiceti malých nakl … Celý článek

Knižní tipy

Online galerie

Váš vstup do světa aukcí - imgReklama