Kniha je unikátní množstvím dosud nepublikovaných fotografií, které ve 30. letech minulého století pořídil původní majitel vily Fritz Tugendhat. Spoluautorkou knihy je jeho dcera Danielle Hammer-Tugendhatová. Většina dosud publikovaných historických fotografií zachycuje vilu těsně po dokončení, tedy s holými stěnami a bez vzrostlé zeleně. Součástí konceptu architekta Ludwiga Miese van der Roheho ovšem bylo sepětí s přírodou.
Jak se žilo ve vile Tugendhat
"Teprve z otcových fotografií, které pořizoval až do roku 1938, je možné si plně představit zamýšlené estetické působení domu," napsala v knize Hammer-Tugendhatová.
Unikátem jsou také barevné fotografie, které Tugendhat pořizoval experimentální a mezi tehdejšími amatéry neobvyklou metodou.
Každodenní život vily dokumentují nejen rodinné fotografie, ale i vzpomínky pamětníků, například guvernantky, která v domě žila. Autoři zaznamenali například její vzpomínku na paniku, kterou mezi Tugendhatovými vyvolala překvapivě ohlášená návštěva Miese van der Roheho. V domě totiž měli klavír, tedy kus nábytku, který pečlivý architekt nenaplánoval.
Vedle kunsthistoričky Hammer-Tugendhatové se na knize podíleli její manžel Ivo Hammer, který působil v expertním sboru zřízeném kvůli rekonstrukci vily, a odborník na architektovo dílo Wolf Tegethoff.
Vila Tugendhat z let 1928 až 1930 patří k nejdůležitějším stavbám evropské moderny. Rodina Tugendhatových uprchla z Československa před nacisty, později se objekt využíval k nejrůznějším účelům. Nyní je přístupný veřejnosti a pečuje o něj Muzeum města Brna. V roce 2001 UNESCO vilu zařadilo na Seznam světového kulturního dědictví.
Vila Tugendhat patří mezi čtyři nejlepší vily světa, které zásadně ovlivnily tvorbu architektů. Do slavné čtyřky se řadí dům Robbie od Franka Lloyda Wrighta v Chicagu, Steinerova vila ve Vídni od Adolfa Loose, vila Savoy v Poissy navržená Le Corbusierem a vila Tugendhat v Brně.
Fakta o vile
Třípodlažní stavba, částečně zapuštěná do svahu, dokončena 1930
Plocha: téměř 2 000 m²
Suterén: 535 m², přízemí: 732 m², 1. podlaží: 642 m²
Ocelový skelet nese betonové stropy, ocelové sloupy procházejí ve třech řadách celou výškou domu, tvoří je čtyři L profily složené do výsledného křížového profilu a obloženy chromovým pláštěm.
Skleněné tabule prosklení do zahrady mají rozměry přibližně 3 × 5 m, původní vyrobila firma Weimann v Chudeřicích u Teplic.
Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/vila-tugendhat-01g-/architektura.aspx?c=A140217_174537_architektura_web